Overheid heeft oog voor filmsector ACHTER DE SCHERMEN Op termijn wil het kabinet al het ille gaal down loaden van muziek en films gaan verbieden. Aanscherping kijkwijzer-regels en wellicht downloadverbod Het filmbedrijf en het Ministerie van Justitie lijken elkaar te hebben gevonden. Het kabinet werkt aan een actief downloadverbod en ook tegen het niet serieus genoeg nemen van de Kijkwijzer wordt binnenkort harder opge treden. Hoe realistisch zijn die voornemens? En vooral: hoe wil de overheid ze handhaven? Door Robbert Blokland Zo'n twintig mille boete of een jaar celstraf. Dat zijn de straffen die de overheid in de toekomst op kan gaan leggen aan bioscopen, winkeliers, videotheken of bibliotheken die films en games met een Kijkwijzer-clas sificatie aanbieden aan te jonge klanten of bezoekers. Diverse grote ketens, waaronder Pathé, Videoland, Mediamarkt en Free Record Shop, ondertekenden daarover recent een convenant met minister Ernst Hirsch Ballin van justitie. De bedoeling is dat binnen een jaar minimaal 70 procent van alle winkels de regels strikt naleeft. Het speciaal ingestelde Bureau 240A - vernoemd naar het wetsartikel - gaat de ruim 4.000 vestigingen van de convenantbedrijven helpen het personeel op te leiden in het naleven van de wettelijke Kijkwijzer-regels. 'We gunnen iedereen natuurlijk de tijd om de veranderingen door te voeren', legt woordvoerder Willem van Teese- ling van Bureau 240A uit. 'Dus de daadwerkelijke hand having gaat pas over een paar maanden van start.' Maar dan wordt er daadwerkelijk hard opgetreden tegen entertainmentaanbieders die de wet met voeten treden. 'We gaan toe naar een paar duizend controles per jaar', rekent Van Teeseling voor. Hoewel de rechter uiteindelijk de strafmaat bepaalt, kan de boete oplopen tot 18.500 euro of een jaar cel. Eigen verantwoordelijkheid Films met een leeftijdskeuring mogen niet worden aangeboden aan mensen onder die leeftijdsgrens. 'Jon geren vanaf veertien jaar moeten hun legitimatie bij zich hebben', stelt de zegsman. De leeftijdsgrens van zes en negen jaar wordt in principe niet actief gecontroleerd. 'We gaan ervan uit dat die kinderen doorgaans met hun ouders naar de bioscoop gaan', legt Van Teeseling uit. 'En dat de ouders dus zelf de verantwoordelijkheid nemen voor het bezoek van hun kind. Wanneer een ou der echter voor een peuter een kaartje wil kopen voor een film van negen jaar en ouder, zal een kassamede werker daar zeker met die ouder over in gesprek gaan.' (zie ook pagina 17). In eerste instantie wordt de strenge regulering alleen doorgevoerd bij bioscopen en de gespecialiseerde Minister Ernst Hirsch Ballin van justitie. Foto Frans van Zijst. detailhandel. Maar in de toekomst moeten de regels ook strenger worden nageleefd door drogisterijen, tabakswinkels en benzinestations die dvd's of games verkopen. Alternatieven Ook het illegaal downloaden, al jarenlang een doorn in het oog van het film- en bioscoopbedrijf, is iets dat de overheid actiever gaat aanpakken. Op termijn wil het kabinet al het illegaal downloaden van muziek en films gaan verbieden. Een voorwaarde is wel dat er eerst voldoende alternatieven komen om legaal te downloa den. Voorlopig ligt er alleen nog een voorstel, waar de Tweede Kamer half december over debatteert. Het kabinet wil de komende drie jaar gaan onderzoeken hoe het verbod het beste uitgevoerd en ook gehand haafd kan worden. In de tussentijd moet de entertain mentindustrie alternatieven gaan bedenken, samen met internetproviders en consumentenorganisaties. Minister Hirsch Ballin denkt bijvoorbeeld aan constructies waarbij consumenten maandelijks een bepaald bedrag betalen om via het Internet muziek te luisteren of uit te wisselen. Zijn woordvoerder kan echter nog niet verder ingaan op de voorstellen die de minister eind oktober deed. 'We wachten eerst het debat in de Kamer af', stelt hij. Directeur Tim Kuik van de Stichting BREIN, die filmdief stal bestrijdt, spreekt de hoop uit dat het kabinetsplan óók de aanbieders van illegale content aanpakt. 'Het accent ligt nu alweer erg op de consument die in over treding zou zijn', vindt Kuik. 'Wij vinden dat ook vooral de aanbieders moeten worden bestreden. Websites en webdiensten blijven in de huidige opzet weer te gemakkelijk buiten schot. Als zij strenger zouden worden aangepakt, zouden consumenten niet eens in staat zijn om illegaal te downloaden.' 'What's your favorite scary movie?' (Scary Movie)

Holland Film Nieuws | 2009 | | pagina 26