Herstelplan voor pensioenen klaar m ACHTER DE SCHERMEN Deze be heerder zorgt er voor dat de pensioen spaarpot slim wordt belegd. Rumoer rond oudedagsvoorziening treft ook bioscoopsector Er is het afgelopen jaar veel rumoer geweest rond onze oudedagsvoorzieningen. De financiële crisis, verhoging van de AOW-leeftijd en de vergrijzing hebben allemaal zo hun effect op de pensioenen. Het pensioenfonds van de bioscoopsector is ook in de turbulentie terechtgeko men. Er is gewerkt aan een herstelplan, dat recentelijk onderdeel is geworden van de nieuwe cao. Door Lucia Alleman Werken in de bioscoop vinden de meesten van ons leuk en je kunt het in principe tot op hoge leeftijd doen. Maar op zeker moment wil je van je oude dag genieten. Daar hebben wij in Nederland mooie regelingen voor in het leven geroepen: de Algemene Ouderdomswet (AOW) en het pensioen dat je via je werkgever spaart. Vergrijzing Op dit moment krijg je op je 65e AOW. Dat is geen vetpot en bovendien kun je er aan twijfelen of de AOW er in de toekomst nog zo uitziet. We worden gemid deld steeds ouder. Dat is heel leuk, maar je moet dan wel geld hebben om te leven. De regering is bezig de AOW-leeftijd te verhogen naar 67 jaar. Het is dus belangrijk datje spaart voor een pensioen, ook al is het nog veertig jaar weg. Fonds De brancheverenigingen NVB en NVF én de werkne mersvertegenwoordigers hebben een eigen fonds, het Bedrijfstak Pensioen Fonds voor het film- en bioscoopbe drijf (BPFvhF). Iedereen die werkzaam is in het bioscoop bedrijf draagt vanaf zijn eenentwintigste een deel van zijn salaris af aan dit fonds. En de baas spaart mee. Het systeem gaat ervan uit dat je bij het bereiken van de pensioengerechtigde leeftijd een inkomen ontvangt dat ongeveer gelijk is aan het loon dat je gedurende je loopbaan gemiddeld hebt verdiend, het middelloonstel sel. Turbulentie Het fonds wordt bestuurd door vertegenwoordigers van werkgevers en werknemers. De werkgevers wor den vertegenwoordigd door de NVB en de NVF, de werknemers door de FNV KIEM. Het dagelijks beheer van het fonds is overgedragen aan Syntrus Achmea Pensioenbeheer. Deze beheerder zorgt ervoor dat de pensioenspaarpot van 2.500 werknemers uit de bioscoopbranche en 1.300 gepensioneerden slim wordt belegd. Als het goed gaat levert dat veel extra geld op, zodat de uitkeringen kunnen worden aangepast aan Beurscris/s trof niet de biosco pen, maar wel hun pensioen fonds, (still uit Capiialism: A Love Story) de inflatie en de premies laag kunnen blijven. Maar als het fonds in een wereldwijde crisis terechtkomt dan moet je flink bijsturen. Dat is nu gebeurd. Het BPFvhF heeft maatregelen genomen om de pensioenen ook voor de toekomst veilig te stellen. Maatregelen In september vorig jaar kreeg het BPFvhF een melding van de Nederlandsche Bank dat de ondergrens van de dekkingsgraad in zicht kwam. Als er niets zou gebeuren zouden de pensioenuitkeringen in de toekomst niet meer zeker zijn. Dat had het bestuur zelf ook gezien, maar de waarschuwing was een extra aansporing om maatre gelen te nemen. Werkgevers en werknemers hebben onderzocht wat de juiste aanpak is. Het herstelplan bestaat uit een aantal maatregelen. Zo is de premie die de werkgever maandelijks voor elke werk nemer afdraagt verhoogd, is de pensioenuitkering aan pensioengerechtigden het afgelopen jaar niet verhoogd om de inflatie te compenseren, worden de aanspraken op een uitkering van mensen die nog aan het werk zijn dit jaar niet aangepast aan de loonstijging én gaat het BPFvdF op zoek naar een of meerdere partners om de beheerkosten te drukken. Alert Is het pensioenfonds nu uit de problemen? Alfred van Eijden van Syntrus Achmea Pensioenbeheer: 'Een belangrijke eis van de Nederlandsche Bank was dat de dekkingsgraad voor 2010 105% moest zijn en over vijftien jaar 117%. De dekkingsgraad was gezakt naar 97%. Vergeleken met het Algemeen Burger Pensioen fonds, dat gezakt was naar 86%, viel dat nog mee. Maar je ziet dat wereldwijd de beurzen weer opleven. Onze beleggingen brengen weer meer rendement op. Dat betekent dat we op dit moment een dekkingsgraad hebben van 106%. Maar de waarden van de verschei dene beleggingen zullen altijd fluctueren. We moeten dus alert blijven.' 'What the fuck happened?' (Michael Moore in Capitalism: A Love Story)

Holland Film Nieuws | 2009 | | pagina 28