Een filnKonnaisseur aan het Haagse Spui m HFN IN THE PICTURE 'Door de jaren heen hebben wij met ons filmaanbod onseigen publiek gecreëerd/ Leendert de Jong van Filmhuis Den Haag Sinds 1988 programmeert Leendert de Jong Filmhuis Den Haag. Als kunsthistoricus heeft hij vooral oog voor de inhoudelijke kant van het fenomeen film. Meeslepend vertelt hij over de geschiedenis en de toekomst van de film. Ondertussen verandert om hem heen het Haagse bioscooplandschap met de heropening van Pathé Bui tenhof en fusieplannen met Theater aan het Spui. Wat betekent dit voor het filmhuis? Door Lucia Alleman Filmhuis Den Haag is sinds 1993 gevestigd in het culturele hart van Den Haag, het Spui. Aan de overkant liggen de Dr. Anton Philipszaal en het Lucent Danstheater en even verderop Pathé Spuimarkt en het pas heropen de Pathé Buitenhof. Het is een passende plek voor een van de actiefste filmhuizen van Nederland. Het filmhuis presenteert jaarlijks verschillende speciale programma's waarin de geschiedenis van de film wordt belicht. De programma's worden met veel liefde en kennis samen gesteld door Leendert de Jong en vinden vervolgens hun weg naar een tiental filmtheaters in het land. Het filmhuis beschikt sinds het vertrek van kunstencentrum Stroom over vijf zalen, een zaal voor nieuwe media, een studio waar studenten met digitale film kunnen werken én een eigen bibliotheek met een collectie die na die van het Filmmuseum de grootste van Nederland is. Archiefkasten vol met knipselkranten, oude persmappen en foto's, waaruit Leendert de Jong materiaal put voor de kleine tentoonstellingen die de speciale programma's omlijsten. De Haagse situatie Leendert de Jong merkt net als iedereen in de bioscoop wereld een groeiende belangstelling voor film. 'Door de jaren heen hebben wij met ons filmaanbod ons eigen publiek gecreëerd. De laatste tijd waren wij ook een beetje verwend: toen Babyion drie jaar geleden sloot, kwamen er opeens veel meer films op het bordje van ons filmhuis te liggen. Ik ben toen iets commerciëler gaan programmeren. Nu Pathé Buitenhof is verbouwd, met vier zalen voor arthousef ilms, zal ik wat kritischer gaan kijken welke films wij programmeren. Ik ben er niet voor om veel dubbel te draaien. Dan sta je soms voor lastige keuzes. Een Lars von Trier kan ik moeilijk loslaten ook al draait Antichristbïi Pathé. Ook is het zo dat wij een paar grote films nodig hebben om ook de kleinere films te kun nen blijven vertonen.' Fusie Filmhuis Den Haag deelt het gebouw met het Thea- ter aan het Spui. Het gebouw is ontworpen door de bekende Nederlandse architect Herman Hertzberger en is een zwierig geheel van rondingen, niveauverschillen en open ontvangstruimtes. Een glazen wand scheidt de foyers van het filmhuis en het theater. Al jaren leeft de gedachte bij het bestuur van het filmhuis om nauwer samen te werken. Toen er bij het filmhuis in september een vacature voor de directeurspost ontstond, werden de plannen concreter. Het filmhuis bracht een persbericht uit waarin het aankondigt de mogelijkheden te onder zoeken voor een nieuw centrum voor interdisciplinaire kunst. Leendert wil er nog niet veel over kwijt: 'Het is pas zover bij het aanbreken van het nieuwe Kunstenplan, in 2013, en wij gunnen ons de komende jaren de tijd om in een werkgroep zorgvuldig te kijken wat die samen werking kan inhouden. Het is de bedoeling om van dit gebouw een geheel te maken. Je zou het dan op een andere manier kunnen gebruiken. Volgend jaar hoop ik bijvoorbeeld samen met het Residentie Orkest een festival te organiseren ter gelegenheid van het honderd ste geboortejaar van Nino Rota, de componist van veel Fellini-f ilms en The Godfafher. In de Dr. Anton Philipszaal kunnen dan symfonieën worden uitgevoerd, maar ik zou het leuk vinden als kleinere combo's van het Residentie Orkest hier komen spelen. We hebben bijvoorbeeld een zaal met een kleine orkestbak, maar ik zou ook gebruik kunnen maken van de grote theaterzaal, waar je op de vlakke vloer een orkest kwijt kunt.' 'Don't make me stay home. You know how I hate doing nothing.' (Grace Kelly als Margot in DialM ForMuder)

Holland Film Nieuws | 2010 | | pagina 13