'Gruwelen voor het hele gezin' m m HFN NL in aantocht HFN IN PRODUCTIE IN PRODUCTIE/NL IN AANTOCHT Sint wordt ook geen 'horror op een lollige manier'. Dick Maas: 'Een sterk merk als Sinterklaas kan echt wel een stootje hebben.' Dick Maas pakt uit met kindervriend als bloeddorstige maniak Met Sint keert de succesvolle regisseur Dick Maas na een kwart eeuw terug naar het horrorgenre waarmee hij in de jaren tachtig doorbrak. De film, die de moordlustige kanten van de Goedheiligman belicht, moet de grote kersthit van dit jaar worden. 'Dit wordt gruwelen voor het hele gezin.' Door Robbert Blokland Er zijn maar weinig vaderlandse regisseurs die zo vaak op de aftiteling van een film staan als Dick Maas. Al sinds zijn tweede speelfilm Flodder uit 1986 - met 2,3 miljoen bezoekers nog steeds de best bezochte Nederlandse bioscoop productie van de afgelopen dertig jaar - tekende de filmer bij al zijn titels voor regie, scenario, productie én muziek. Aan dat laatste onderdeel van zijn nieuwe film Sint besteedt hij half september al zijn dagen, vertelt hij. Over een week of vier moet het geluid zijn afgemixt en alle ruim tweehonderd speciale effecten in de beeldmontage zijn verwerkt. Pas dan geeft Maas zijn nieuwe film vrij voor testscreenings of persvoorstel lingen. 'Journalisten zeggen altijd wel dat ze daar doorheen kijken,' bromt hij, 'maar daar geloof ik niet in. Deze film valt of staat met de speciale effecten en het geluid.' Zo'n veertig mensen heeft hij tot nu toe de werkprint laten zien: vrien den, familie, vriendinnen van zijn dochter. De reacties zijn goed, erg goed zelfs. 'Iedereen die heeft ge zien wat we nu hebben, is best re delijk enthousiast', constateert Maas tevreden. 'Ze schrikken af en toe en lachen hard. Dat zijn de emoties die ik voor ogen had.' Al krijgt Sint een keuring van 16 jaar en ouder, toch noemt de regisseur zijn productie 'een film voor het hele gezin. Er zitten flink wat bloedspatten in en er worden flink wat hoofden afgehakt. Maar het zijn geen Hostel- of Saw- achtige toestanden.' Sint wordt ook geen 'horror op een lollige manier', waarschuwt Maas. 'De film zit niet vol met knipogen en kwinkslagen naar het genre, zoals bij Scream of Piranhd, legt hij uit. 'Het is geen spoof. Sint\s een bijzonder serieuze en donkere film. Je kan hem het beste vergelijken met de eerste Nightmare on Elm- street. Die was wel grappig, maar Wes Craven wilde in eerste instan tie wél een heel serieuze, enge horror film maken. Pas na deel twee werden ze opzettelijk komisch.' Heiligschennis Hoewel het wellicht anders lijkt, lift Maas met Sint niet mee op de tsunami van Sinter- klaasfilms die ons land de afgelopen jaren heeft overspoeld. 'Het script heeft tien jaar op de plank gelegen voordat we genoeg geld bij elkaar hadden gesprokkeld', legt de regisseur uit. In deze 'film voor het hele gezin' is de kindervriend een bloeddorstige maniak, die met zijn scherpe staf menig lichaam in tweeën splijt. De onconventionele interpretatie van de mythe rond de Goedhei- ...en gooi don wat lekker in een of andere hoek! ligman kwam Maas al op flink wat kritiek te staan. Direct nadat de regisseur zijn project in de media had genoemd, beklaagde het Sint Nicolaasgenootschap zich over de filmer. 'Het plezier van de komende generatie kinderen dreigt te worden vergald door deze heiligschennis', liet de organisatie in een persverklaring weten. Maas moet hier vooral om lachen. 'Ik denk dat er genoeg ruimte is voor meerdere interpretaties van de mythe', knikt hij. 'Een sterk merk als Sinterklaas kan echt wel een stootje hebben.' Het wil er bij hem ook niet in dat Sint de kinderziel echt zou kwetsen. 'Mijn zoontje van acht en dochter van dertien heb ben scènes gezien en die werden totaal niet afgeschrikt door het geweld dat in de film zit. Het wordt je ook niet door de strot ge duwd: ik heb alles heel esthetisch gefilmd.' Spierpijn Ook acteur Huub Stapel, die in de film de bloeddorstige bis schop vertolkt, hoont de kritiek van het genootschap weg. 'De mythe van Sinterklaas mag best eens van een andere kant worden bekeken', vindt hij. 'Als de kerk eerder in de geschiedenis was gerelativeerd, hadden we veel minder gedonder gehad de afgelopen eeuw. Er mag best wel eens wat vaker tegen heilige huisjes worden geschopt.' Voor de opnamen moest de 55-ja- rige acteur, die ook te zien was in de eerste vier films van Maas, voor het eerst sinds lange tijd op een paard rijden. 'Ik heb weken lang spierpijn gehad', grinnikt Stapel. 'Net als de meeste dingen die er zo ontzettend gemakkelijk uit zien, is ook paardrijden ontzettend moeilijk. Probeer een paard maar eens de voorgenomen richting op te laten lopen. Die beesten zijn ontzettend eigenwijs.' Perfectionist De échte hoofdrol in Sint\s weg gelegd voor acteur Egbert Jan Weeber, die door regisseur Maas liefkozend 'de nieuwe Huub Stapel' wordt genoemd. Weeber speelt pu ber Frank, de enige die het op durft te nemen tegen de uit de dood herrezen Sint Niklas. 'Ik merkte wel dat ik vanaf het begin af aan erg goed mijn best wilde doen voor hem', vertelt Weeber. 'Niet per se omdat hij Dick Maas is - hoewel het inderdaad waar is dat bij zijn films de bioscoopzalen meestal weken lang tjokvol zitten - maar omdat het een enorme perfectionist is die de hele film beeld voor beeld in zijn hoofd heeft zitten. Ik wilde heel erg mijn best doen om aan alle ideeën die hij voor ogen had te voldoen.' Toch vond zelfs Maas dat zijn hoofdrolspeler soms wel érg ver ging in zijn perfectionisme. Weeber lacht. 'Ik ben eigenlijk nooit tevreden met wat ik doe, dat klopt', knikt hij. 'Maar dat kwam voornamelijk doordat ik in veel opnamen zat waarbij ik geen enkel tegenspel had omdat alle effecten pas later in het beeld worden gezet. Dan zei Dick: "nu moetje omhoog kijken alsof Sint zojuist iemand onthoofd heeft en dan rolt de kop jouw kant op." Dat is best lastig zonder enig tegenspel. Je hebt geen referentiekader. Het voelde alsof ik een kleurplaat aan het inkleuren was zonder de lijntjes te zien.' De negenentwintigjarige acteur moet in de film doorgaan voor een scholier van achttien. 'Ik denk dat dit de laatste keer is geweest', peinst hij. 'Fysiek zou ik het misschien nog een paar jaar kunnen doen, maar ik merk dat ik niet veel binding meer heb met de belevingswereld van scholieren. Dat zou ook niet gezond zijn, denk ik.' Weeber gaat zich liever wat meer richten op rollen met meer diepgang, zoals die van prostitué Alex in het nieuwe toneelstuk That's Showbizz Baby da\ in november in première gaat. 'Ik wil hem gaan spelen zoals River Phoe- nix een jongenshoer vertolkte in My Own Private Idaho: als een beetje vage, maar eigenlijk heel verlegen, lieve, gevoelige, kwetsbare jongen die doet wat hij doet omdat hij geen alternatieven heeft. Die eigenlijk op de rand van de afgrond leeft: die balanceert tussen totaal naar de kloten gaan of net niet.' Q 28-10 Majesteit, distributeur A-Film Distribution 04-11 Vlees, distributeur EYE 11-11 Sint, distributeur A-Film Distribution Richting West, 24-11 Dik Trom, distributeur Benelux Film Distributors 25-11 De eetclub, distributeur Benelux Film Distributors 01-12 Het geheim, distributeur A-Film Distribution 15-12 Van de kat geen kwaad distributeur Benelux Film Distributors 09-12 New Kids: Turbo, distributeur Benelux Film Distributors 15-12 Mega Mindy 2 (B), distributeur Independent Films 16-12 Loft, distributeur Independent Films 27-01 Sonny Boy, distributeur A-Film Distribution 02-02 Crace Gerrit, distributeur A-Film Distribution 17-02 Pizzamaffia, distributeur Benelux Film Distributors 17-02 Black Butterflies, distributeur A-Film Distribution 24-02 Portable Life, distributeur Benelux Film Distributors 03-03 22 mei (B), distributeur Cinéart 10-03 Gooische vrouwen: de film, distributeur Independent Films 'Pakjesavond is leuk, maar je krijgt altijd zo veel rommel die je niet nodig hebt.' (uit trailer Sinf) 'Ik had mij toch een hele andere Sinterklaasavond voorgesteld.' (uit trailer Sinf)

Holland Film Nieuws | 2010 | | pagina 23