m HFN Leden van huishou dens met een thuis bioscoop gaan juist relatief vaker naar de bioscoop dan gemid deld. 60% 50% 40% 30% 20% 10% 0% 46% Nederlander (11,5 min.) Niet-bioscoopbezoeker de bioscoop. Het relatieve aandeel bioscoopbezoekers is zelfs groter onder allochtonen dan onder autochtonen. Uit grafiek 2 blijkt dat 26% van de (niet-)westerse allochtonen een frequente bios coopbezoeker is, terwijl dit onder autochtonen 19% is. Deels komt dit door het feit dat niet-westerse allochtonen relatief veel in sterk verstedelijkte gebieden wonen. Het is bekend dat het gemiddelde bioscoopbezoek hoger is naarmate de stedelijkheidsgraad toeneemt. Thuisbioscoop Vaak wordt verondersteld dat de komst van moderne audiovisuele technologie voor thuis het einde zal betekenen van de bioscoop. Deze discussie begon met de komst van de televisie en later de videorecor der en daarna de thuisbioscoop. De discussie is recent weer opge laaid met de ontwikkeling van de 3D-televisie. Voor de 3D-televisie kunnen we deze veronderstelde negatieve invloed op het bioscoop bezoek nog niet testen, maar wel voor de thuisbioscoop. In 2007 stond in ongeveer 24% van de huishoudens een thuisbioscoop. Hiermee hebben ruim vier miljoen mensen thuis de beschikking over een geavanceerde 'home cine- maset'. Welnu, gaan deze vier miljoen mensen minder naar de bioscoop dan gemiddeld omdat ze thuis een 'bioscoop' hebben? Het antwoord zal de pessimisten Grafiek 2: Al lochtonen gaan graag naar de bioscoop (gra fiek: Stichting F/7monderzoe/c) (Niet-)westerse allochtoon (2,7 min. Incidentele bioscoopbezoeker doen verbazen. Want leden van huishoudens met een thuisbios coop gaan juist relatief vaker naar de bioscoop dan gemiddeld (zie ook grafiek 1Nu is het wel zo dat vijfenzestigplussers niet vaak over een thuisbioscoop beschik ken. Dit is meteen ook de groep die gemiddeld het minst naar de bioscoop gaat. Inkomen De kredietcrisis leidde in 2009 tot een economische recessie. Er werd verwacht dat de con sument ook wel eens zouden kunnen gaan bezuinigen op het bioscoopbezoek. Maar het tegendeel bleek waar. 2009 was een recordjaar voor bioscopen, filmtheaters en arthouses, zowel qua bezoekcijfers als omzet. Voor het eerst in dertig jaar steeg zelfs het bioscoopbezoek naar meer dan zevenentwintig miljoen bezoeken (bron NVB/NVF). Hetzelfde verschijnsel deed zich voor in het begin van de jaren dertig, toen de crisis toesloeg. Ook uit de gegevens van het CBS blijkt dat wanneer mensen krap bij kas zitten, men niet snel geneigd is te bezuinigen op het bioscoop bezoek. Zo gaat 41 van de Nederlanders die aangeven dat de vaste lasten erg hoog zijn ten opzichte van hun inkomen, nog steeds naar de bioscoop (vergelijk met 54% gemiddeld). Hetzelfde geldt voor mensen die aangeven Heel Nederland 15 min.) Frequente bioscoopbezoeker dat het met het huidige inkomen moeilijk is om de kosten van de kin deren op te brengen. Deze laatste groep gaat ongeveer even vaak naar de bioscoop als gemiddeld. Vrije tijd De druk op de vrije tijd is voor som mige groepen door de jaren heen steeds groter geworden. Ten op zichte van 1975 is de vrije tijd voor Nederlanders gemiddeld met ruim drie uur afgenomen. Uit ons onder zoek blijkt dat bioscoopbezoekers in hun vrije tijd erg actief zijn. Onder mensen die graag naar dance-eve- nementen gaan (ruim een miljoen Nederlanders) of popconcerten bezoeken (vijf miljoen Nederlan ders) zitten relatief veel frequente bioscoopbezoekers. We zien dit ook, maar in mindere mate, bij mensen die musicals bezoeken of een Nederlands museum bezoeken (ruim zes miljoen Nederlanders). Stichting Filmonderzoek heeft via de onderzoekgegevens van het CBS een uitgebreide analyse gemaakt van de bioscoopbezoeker. Deze rapportage komt binnenkort beschikbaar. Ook is het voornemen dergelijke rapportages te maken over de filmtheaterbezoekers en over Nederlanders die thuis films kijken. Dimitri Lahaut is onderzoeker bij Stichting Filmonderzoek 'lt should have showed in the research, l'm sorry.' (Joseph Gordon-Levitt als Arthur in Inception)

Holland Film Nieuws | 2010 | | pagina 35