Nieuwsgierigmakende metamorfoses HFN NL in aantocht IN PRODUCTIE IN PRODUCTIE/NL IN AANTOCHT 'Hoewel ik mij niet hoef te scha men voor 200.000 bezoekers: je zal ze maar op de koffie krijgen.' Ei Op de set van Dolfje weerwolfje Niet Saskia Noort, Heleen van Royen of Annejet van der Zijl, maar jeugdboekenschrijver Paul van Loon is de meest verfilmde Nederlandse auteur van het jaar. Na Foeksia de miniheks en de serie Raveleijn wer ken producent Burny Bos en regisseur Joram Lürsen nu aan de eerste verfilming van de serie Dolfje weerwolfje. 'Dolfje is voor miljoenen kinde ren een icoon.' Door Robbert Blokland Ja, het voelde wel een beetje raar, erkent Burny Bos. De 67-jarige alleskunner mag zich met hits als Minoes, Abeltje, Pluk van de Pet- teflet en Ja zuster, nee zuster een van de succesvolste producenten van Nederland noemen. Maar na een kleine twintig jaar stapt hij dit jaar over van Warner Bros. naar Benelux Film Distributors. 'Ik merkte dat er een andere wind was gaan waaien bij Warner na het vertrek van Wilco Wolfers', stelt hij. 'Niets negatiefs over de nieuwe leidinggevenden, maar ik merkte steeds meer dat het bedrijf door majors in Amerika wordt aangestuurd.' Bovendien werd Fox bij Warner ondergebracht, zodat de distributeur ieder jaar nog meer titels in de bioscoop uit moest gaan brengen. 'Hierdoor was de MG (Minimum Guarantee; redactie) die zij ons konden garanderen aan zienlijk lager dan voorheen. Dat leverde bij de financiering van de nieuwe titels echt problemen op.' Nieuw Daarnaast moest BosBros. zichzelf opnieuw uitvinden nadat vaste vertrouwelingen Michiel de Rooij en Sabine Veenendaal drie jaar geleden voor zichzelf begon nen met Flinck Films. 'Ik heb de afgelopen twee jaar een nieuwe groep creatievelingen om mij heen verzameld', vertelt Bos openhar tig. 'Uiteindelijk is het wel goed geweest voor het bedrijf. Nieuwe mensen brengen een nieuwe elan met zich mee en nieuwe energie.' Zijn laatste bioscoopfilm, De indi aan, ging bijna twee jaar geleden in première. Maar op dit moment heeft de producent twintig nieuwe projecten in ontwikkeling, waarvan de financiering van vijf stuks nage noeg rond is. de producent op de plank. 'Dolfje is voor miljoenen kinderen een icoon', legt Bos uit. 'Iedereen heeft zich wel eens anders gevoeld dan andere mensen, alsof je ergens niet helemaal bij hoort. Dat is voor alle lezers herkenbaar. Eigenlijk zou Dolfje veel liever helemaal niet opvallen.' Liefdevol Het jonge weerwolfje is het perso nage dat schrijver Paul van Loon van al zijn creaturen het meest na aan het hart ligt. 'Al achttien jaar draag ik dat mannetje in mijn hoofd met mij mee', ver telt de auteur liefdevol. Ondertussen signeert hij voor een groep fans die de set bezoekt uitgebreid een stapel boeken. 'En naarmate ik hem langer ken, raak ik alleen maar nieuws gieriger naar hem en zijn familie. Wat gaan ze hierna beleven? Wat staat hem nog meer te wachten? Eens in de zoveel tijd móet ik gewoon een nieuw verhaal over Dolfje schrijven. Een leven zonder hem zou hetzelfde voelen als een leven zonder mijn kind.' Na Foeksia de miniheks (350.000 bezoekers) en De griezelbus (250.000 bezoekers) wordt dit de derde film naar een boek van de schrijver. De laatste maakte hij ook met Burny Bos. 'Als ik vertrou wen in de makers heb, dan durf ik mijn ideeën wel uit handen te geven', legt Van Loon uit. Hij wilde graag dat Tamara Bos het scenario schreef, omdat zij al bekend was met Dolfje doordat ze de boe ken veelvuldig had voorgelezen aan haar kinderen. Als regisseur had Van Loon opkomend talent Diederik van Rooijen op het oog, maar deze keus werd afgewezen door het Filmfonds. 'Puur omdat hij te jong was', fulmineert Van Loon. 'Van dat argument heb ik werkelijk waar niets begrepen.' Met Joram Lürsen aan het roer is de schrijver echter minstens zo gelukkig. 'Ik herkende in Alles is liefde en In Oranje alle emoties die ik ook in Dolfje terug zou willen zien', vertelt hij. 'Spanning, humor en ontroering. Ik denk dat deze film dezelfde sfeer gaat ademen.' Het vernieuwde BosBros. presen teert zichzelf dit jaar met Dolfje weerwolfje, de eerste jeugdfilm die zich baseert op deze populaire kinderboekenreeks van schrijver Paul van Loon. De boeken verhalen over het geadopteerde jonge tje Dolfje Spaan, dat er achter komt dat hij eens in de zoveel tijd verandert in een weerwolf. Het project lag al een aantal jaren bij Boven Burny Bos. Rechts Dolfje weerwolfje. Foto V/cfor Arno/ds. Dat gevoel is wederzijds, beaamt Lürsen. 'De grootste uitdaging was om een jonge acteur te vinden die zowel een verlegen jochie kon spelen als een overtuigende weer wolf met superkrachten', legt hij uit. 'Ik denk dat we met debutant Ole Kroes een groot talent heb ben ontdekt die het heel ver gaat schoppen.' Een voordeel van de lange pre-pro ductieperiode is ook geweest dat de computertechnieken verder zijn dan pakweg tien jaar geleden. 'Je moet toch in beeld geloofwaardig kunnen maken dat Dolfje in een weerwolf verandert, zeker voor alle fans.' Daarnaast is de groot ste setinvestering het nabouwen van een groot deel van de straat waar het titelpersonage woont in een studio in Aalsmeer. 'Het merendeel van het verhaal speelt zich 's nachts af', legt de regisseur uit. 'Je kan het jonge acteurs niet aandoen om nachtenlang op de set te verschijnen. Hier in de studio kunnen we het tijdens normale werktijden met een klik op de knop nacht maken.' Feest De twee andere hoofdrollen zijn voor Remko Vrijdag (De vliegende panters) en Kim van Kooten. Die laatste werkte eerder als scena riste met Lürsen samen aan Alles is liefde. De 37-jarige actrice trad na een periode van relatieve stilte door ziekte en zwangerschap het afgelopen jaar weer op de voor grond met rollen in het veelgepre zen In therapie (samen met haar echtgenoot Jacob Derwig) en de hitthriller Loft. 'Het is echt een feest om eindelijk een keer als actrice met Joram te kunnen werken', vertelt ze tussen twee scènes door enthousiast. 'Ik hoorde altijd vanaf de zijlijn iedereen zo vol lof spreken over zijn manier van werken op de set. Maar nu begrijp ik pas exact wat men bedoelde. Hij is rustig, vrolijk en geconcentreerd, wat volgens mij de drie belangrijkste eigenschappen 05-05 Dans voor het leven, distributeur Cinema Delicatessen 12-05 Grande Hotel, distributeur Amstelfilm 22-05 22 me/(B), distributeur Cinéart 26-05 Rundskop (B), distributeur Moonlight Films Penny's Shadow, distributeur Independent Films Rabat, distributeur Benelux Film Distributors Club Zeus, distributeur Cinema Delicatessen Het heksenparadijs, distributeur Moonlight Films Adem (B), distributeur Paradiso Entertainment 777e Domino Effect, distributeur Benelux Film Distributors Lotus, distributeur Benelux Film Distributors Code Blue, distributeur Wild Bunch Me Mr. Jones, distributeur Benelux Film Distributors De president, distributeur A-Film Distribution 7bpe, distributeur Independent Films Onder ons, distributeur Cinéart Isabelle, distributeur A-Film Distribution Bennie Stout, distributeur Independent Films Razend, distributeur Moonlight Films 'Ik vind je gewoon cool, vet cool! (Soraya Smith als Laura in Abeltje) 'Is hier nog wat speciaals gebeurd?' (Theo Maassen als Tibbe in Minoes)

Holland Film Nieuws | 2011 | | pagina 18