Moderne uitdaging voor filmindustrie ACHTER DE SCHERMEN HFN 'De manier om het downloa den tegen te gaan is om legale alterna tieven te bieden.' E3 Downloadverbod en alternatieven Een wijze economische les is dat er geld in het laatje moet komen om een bedrijf gezond te houden. Maar waar komt voor de filmindustrie dat geld vandaan als het ingeburgerd is geraakt datje met een simpele han deling de nieuwste films digitaal binnenhengelt? De een pleit voor een downloadverbod, de ander zoekt goede alternatieven. Door Jan van Houten Vroeger was het simpel. Een filmmaatschappij bracht een film uit die in de bioscoop te zien was en waar voor je een kaartje aan de kassa moest kopen. Voor populaire films stond buiten een rij tot ver voorbij het volgende huizenblok en de blockbuster was gebo ren. Door de opkomst van de videoband werd het zien van een film in de bioscoop minder exclusief. Als je Raiders of the Lost Ark had gemist, wachtte je gewoon een half jaartje en dan huurde je hem bij de plaatselijke videoboer. De techniek schreed voort, niet alleen in de bioscoop, maar meer nog in de huiskamer met grotere televi sies, de dvd, surround sound en high definition. En dankzij de opkomst van het internet is de perceptie van de filmkijker in korte tijd razendsnel mee veran derd. Film is slechts een onderdeel geworden van het entertainmentbombardement dat hij over zich heen gestort krijgt. 'Even een filmpje downloaden' is voor een hele generatie de gewoonste zaak van de we reld geworden. En het liefst de nieuwste films zo snel mogelijk kijken op de manier waarop zij dat willen. SWAT-team Wat nu? Het is een illusie dat de downloadgeest nog in de fles terug te dringen is, ondanks dat staats secretaris Fred Teeven van justitie een downloadver bod wil instellen. Nederland is een van de weinige landen waar het downloaden van een film nu nog legaal is. Het is niet dat er meteen een SWAT-team binnenvalt bij individuele downloaders, hoewel er mensen in de industrie zijn die dat graag zullen zien, maar Teeven wil het voor rechters mogelijk maken providers te verplichten downloadsites die illegaal materiaal aanbieden af te sluiten. De staatssecretaris komt in de loop van dit jaar met concrete wetsvoor stellen. Een loffelijk streven, maar het internet is een veelkop pig monster. Nadat Stichting BREIN het voor elkaar heeft gekregen om de populaire downloadservice FTD te sluiten, zijn er alweer diverse gelijkende sites opgedoken. Een onderdeel van Teevens plannen 'My tolerance level is here. If it goes up to here I am selling you out' (Jennifer Aniston in Just Go With Just Go With It. is dan ook om de rechthebbenden nieuwe, legale verdienmodellen te laten zoeken en gezamenlijk de consument voor te lichten. Kortom: de manier om het downloaden tegen te gaan is om legale alternatieven te bieden zoals video on demand (vod). Achterste benen Maar als dan filmmaatschappijen als Warner Bros., Fox, Sony en Universal zoeken naar alternatieven, dan is het weer niet goed, gezien de commotie die in de Verenigde Staten ontstond toen de studios het idee opperden om films al zestig dagen na release aan te bieden als video on demand. De National As- sociation of Theatre Owners (NATO), de Amerikaan se equivalent van de NVB, stond op haar achterste benen. De NATO protesteerde hevig, ze vreest voor finan cieel kannibalisme als films eerder op een andere manier te zien zullen zijn dan in de bioscoop. Boven dien zegt ze dat het aanbieden van een download van hoge kwaliteit juist piraterij in de kaart speelt, een reden waarom Paramount niet meedoet met de deal. Het standpunt wordt gedeeld door niet de minsten uit de hoek van de filmmakers. Onder meer James Ca- meron, Michael Bay, Peter Jackson, Kathryn Bigelow en Guillermo del Toro ondertekenden een open brief waarin hun zorgen worden geuit. Winst De premium vod waar de Amerikaanse digitale satel lietzender DirecTV in april mee is begonnen, loopt nog niet storm. De hoge prijs van dertig dollar voor de nieuwe (ietwat geflopte) film Just Co With //van Adam Sandler zal daar mee te maken hebben. De storm is voorlopig dus weer gaan liggen en vol gens Fox is premium vod vooral bedoeld voor een nichemarkt. Maar de industrie denkt na en is actief in beweging om geld in het laatje te krij gen met nieuwe initiatie ven. En dat is winst.

Holland Film Nieuws | 2011 | | pagina 22