Waar ben ik aan begonnen? m COLUMN 'Zij, twee doorge winterde film mensen, en ik een film branche- nono.' Tanja van Rooden Naarmate je ouder wordt krijg je steeds meer jubilea te vieren. Vrienden tien en ouders veertig jaar getrouwd, twintig jaar bevriend etcetera. Nu ben ik werkelijk de allerlaatste die hier wil en gaat beweren dat ze oud wordt, maar toch heb ik deze maand opeens ook zelf een jubileum te vieren. Het wordt zeker geen groots en meeslepend feest waar mensen nog lang over na zul len praten, maar er valt wel wat te vieren! Het was in november 2002 dat ik de vacature zag dat HFN een enthousiaste fotograaf zocht. Nu hoor ik u denken: november 2002? Hallo! Het is nu juni 2011 Kan ze wel rekenen? Eehhh...ja! Dat kan ze, want het was namelijk in nummer 50 van HFN (februari 2003) dat mijn eerste foto's werden gebruikt en afgedrukt. 50 nummers HFN... een mijlpaal! Natuurlijk is de reden om voor de 100e HFN te feesten veel groter, maar die kleine persoonlijke dingen zijn altijd groter dan die wereldomvattende. Toch? Sjemig, het is toch wat hè! Ik word dus nu ineens keihard geconfronteerd met een persoonlijk jubileum met het getal 50! Natuurlijk ben ik in alle opzichten de benjamin van de redactie (sorry jongens!), maar de helft van die 100 nummers doe ik toch al mee. En dat is toch wel de helft! Howly Niet alleen HFN wordt oud, ik ook! Help?! En 'help' was eigenlijk wel een beetje de rode draad door mijn eerste HFN-jaren. Mijn allereerste fotoklus voor HFN was de nieuwjaarsreceptie in het prachtige Tuschinski. Nou is het fotograferen van een bomvolle Tu- schinski-foyer al heel wat, maar dan ook nog eens géén idee hebben wie al die mensen zijn! Het koude zweet brak me uit! Wat nu? Natuurlijk boden Riet en Jeroen hulp en kreeg ik een (zeer) versnelde cursus 'wie is wie in de filmbranche'. Tot op de dag van vandaag vraag ik me af of ze nu allebei werkelijk dachten dat ik dat allemaal ging onthouden! Maar goed, ik had uiteindelijk vijf bruikbare foto's en er konden er vier bij het artikel. Gered! Ik leefde nog als fotograaf van HFN! Na veel nummers met zeer uiteenlopende fotoshoots (van Paul Verhoeven tot Dirk de Lille en van Frits Nieu- wenhuizen tot aan Cameron Diaz) reed ik in december 2005 voor de eerste keer naar het redactiekantoor in Amsterdam voor mijn eerste redactievergadering als beeldredacteur. En ik kan u zeggen: de eerste redac tievergadering was hel! Help! Zij, twee doorgewinterde filmmensen, en ik een filmbranche-nono. Max zei, Lauge deed, Wilco voorzag, Karel sprak, Claire werkte, Gerben zorgde voor, Rachel ging etcera. Mijn God, waar was ik aan begonnen? Ik zou het nooit leren! Ze ker het eerste jaar tastte ik volledig in het duister, maar uiteindelijk kreeg ik door wie Max, Lauge, Wilco, Karel, Tanja van Rooc/en. Foto Marjolijn Heij. Claire, Gerben en Rachel waren. En ook bij alle andere namen ging met steeds grotere regelmaat een klein (spaar)lampje branden... De realisatie dat ik echt het licht had gezien kwam rond de tijd dat Dirk de Lille met de column De stoelendans van 2008 kwam. Ineens begreep ik exact over wie het allemaal ging. Ik had het! Ik snapte het! Ich bin ein HFN-er! Nummer 80 in het voorjaar van 2008 was mijn eerste nummer als vormgever van HFN en tevens het eerste nummer in de huidige vorm. Die fantastische Mama Mia!<o\er. Nog steeds een van mijn favorieten! Maar: help! Het kostte bloed, zweet, tranen én nachtwerk, maar hij kwam er! En wat waren we trots en blij toen er veel enthousiaste reacties onze kant opkwamen! Maar wat zijn we vooral ook blij dat we er nog steeds zijn. En dat onze 100e editie nu voor je ligt. Eerlijk gezegd moet je gewoon een beetje gek zijn om met elkaar een magazine als HFN te maken. Puur zakelijk bekeken is het helemaal niet slim. Het kost elke keer veel te veel tijd en het levert veel te weinig op. Het grote probleem is echter dat we niet zonder kunnen en willen én omdat we er met elkaar veel te veel plezier aan beleven! Misschien moeten we het toch maar groots en meeslepend vieren. Niet om stil te staan bij het feit dat het veel voor weinig is, of dat het elk jaar weer heel spannend is of we door mogen, maar wel om te vieren dat er 100 magazines met heel veel plezier werden gemaakt. Dat is toch wel een feestje waard? Riet, Jeroen, wat dachten jullie van een reis naar de film studio's in LA? Een filmtrip langs beroem de filmlocaties? Een filmdiner in Rome? Een vip-arrangement in Cannes? Of, ach, een glaasje bubbels in het altijd filmische Amsterdam zou ook al leuk zijn Toch? Proost! Op 100 keer HFN! 'A bottle of your best champagne, and put it on my bill. (Claude Rains als Captain Renault in Casablanca)

Holland Film Nieuws | 2011 | | pagina 41