m André Hazes: Zij gelooft in mij Antonia Abeltje CLASSICS NEDERLANDSE FILMS Nationale films die een stempel hebben gedrukt op zeventien jaar film en bios coopbedrijf Hoewel de Nederlandse documentaire door onder scheidende filmmakers als Bert Haanstra, Johan van der Keuken en Joris Ivens internationaal al een voortreffelijke reputatie had en het IDFA als festival over een goede reputatie ook niet te klagen heeft, speelde de documentaire in bioscopen en film theaters lange tijd een marginale rol. En toen was daar in 2000 opeens die documentaire van John Appel over de legendarische volkszanger André Hazes. 150.000 bezoekers voor een Nederlandse documentaire. Zo'n succes was wel even een tijdje geleden. Sindsdien draaien er opeens vaker docu mentaires in bioscopen. Hoofdrollen: André Hazes, Rachel Hazes Regisseur: John Appel Distributeur: RCV Releasedatum: 27 januari 2000 We kunnen het ons nu niet meer zo goed voorstellen, maar in 1995 leed de Nederlandse film nog aan een zwaar minderwaardigheidscomplex. Het publiek liet de Nederlandse film, enkele uitzonderingen daarge laten, links liggen. En het was de tijd dat mensen bij de toenmalige sneak previews teleurgesteld opstonden als in beeld kwam dat de film mogelijk was geworden door steun van het Filmfonds. Het was ook in die tijd dat 'we' opeens een Oscar wonnen voor de Beste Niet-Engels- talige Film. Een opvallende uitzondering op de regel of een eerste teken aan de wand dat er iets wezenlijks aan het veranderen was rondom de Nederlandse film? Hoofdrollen: Willeke van Ammelrooy, Jan Decleir, Veerle van Overloop Regisseur: Marleen Gorris Distributeur: Meteor Film Releasedatum: 21 september 1995 Als er een film is die illustratief is voor het nieuwe succes van de Nederlandse (familie)film, dan is het wel Abeltje. De toenmalige Warner Bros.-directeur Dirk de Lille legde zijn kop naar eigen zeggen op het hakblok door zonder goedkeuring van het hoofdkantoor in LA een ongekend marketingbudget te gebruiken voor de film uit de stal van BosBros. Regisseur Ben Sombogaart maakte een vlotte vertaling van het bekende boek van Annie M.G. Schmidt. Na Abeltje zouden er nog veel succesvolle Ne derlandse familiefilms volgen. Die films effenden feitelijk de weg voor een heleboel andere films. Hoofdrollen: Ricky van Gastel, Soraya Smith, Annet Malherbe, Frits Lambrechts, Marisa van Eyle Regisseur: Ben Sombogaart Distributeur: Warner Bros. Releasedatum: 26 november 1998 'Ik vind je gewoon cool, vet cool! (Soraya Smith als Laura in Abeltje)

Holland Film Nieuws | 2011 | | pagina 46