'Nova Zembla moet "wauw"-gevoel oproepen!7 NO\ D HFN NL in aantocht G HFN IN PRODUCTIE IN PRODUCTIE/NL IN AANTOCHT 'Het is een heldenepos, eengrootse, heroïsche periode- film.' 'Wij zijn een van de eersten ter wereld die dit gaan doen. In dat opzicht zijn wij net zo goed pioniers.' NOVA Z EMB LA Het grootse heldenepos van Reinout Oerlemans Het moet een van de grootste Nederlandse films van het jaar worden en het is in elk geval de eerste Nederlandse film die in zijn geheel in 3D wordt opgenomen: Nova Zembla van regisseur Reinout Oerlemans is in alle opzichten een prestigeproject waar door iedereen reikhalzend naar wordt uitgekeken. Met Doutzen Kroes als een extra vleugje star power. Door Oene Kummer De setting is dezelfde als bij Komt een vrouw bij de dokter. In het tuinhuis van het Amsterdamse Hilton Hotel heet Reinout Oerlemans de verzamelde media hartelijk welkom, om vervolgens uitleg te geven over zijn nieuwste, aan het einde van de zestiende eeuw spelende film, geïnspireerd door het dagboek dat scheepstimmerman Gerrit de Veer tijdens de survivaltocht bijhield. 'Iedereen kent daardoor het verhaal van Barentsz en Heemskerk...', steekt Oerlemans van wal. 'En de mannen die onder erbarmelijke omstandigheden de winter hebben doorgebracht in Het Behouden Huys. Zij moesten zien te overleven in een ongelooflijk harde, ruwe wereld, met continu dreiging om hen heen, tot en met gevechten met ijs beren aan toe. Ik vond dat altijd een enorm spannend verhaal. Toen ik na Komt een vrouw bij de dokter de smaak van het film maken te pakken had, borrelde dat idee bij mij weer naar boven. Samen met producent Hans de Weers en scenarist Hugo Heinen zijn we gaan denken hoe we daar een film van zouden kunnen maken.' Nova Zembla sluit aan bij films als De storm en De hel van '63, waarin eveneens een stukje Nederlandse geschiedenis in een dramatisch interessante vorm werd gegoten. Al moeten we voor Nova Zembla wel aanmerkelijk verder terug in het ver leden. 'Het verhaal begint in 1596,' frist Oerlemans het geheugen op, 'als de net gestichte Republiek der Nederlanden midden in de Tachtig jarige Oorlog met de Spanjaarden en Portugezen zit. De legers van Fi- lips II rukken steeds verder op naar het Noorden. Stadhouder Maurits van Oranje probeert met zijn leger weerstand te bieden, maar Neder land zit enorm in de verdrukking. De zeeën waren in handen van de sterke Spaanse vloot, terwijl het voor Holland juist van levensbelang was om die lucratieve route naar Azië open te maken. Wie een han delsroute wist open te breken, was voor jaren verzekerd van inkomsten.' Helletocht Oerlemans richt zich met Nova Zembla op de derde en laatste poging om Azië via het Noor den te bereiken. 'Er was een prijs van 25.000 florijnen uitgeloofd voor de waaghals die het zou lukken. Maar zo vlak voor het stichten van de VOC was het bepaald geen "glamourous under- taking". De schepen waren klein en de bemanningen werden slecht uitgerust. Hun kleding en schoenen waren niet geschikt voor winterse poolomstandigheden. Het hoge Noorden was een gebied waarover bar weinig bekend was. De kaarten waarmee Barentsz en Heemskerk op pad gingen, kenden allemaal witte plekken, omdat men niet wist welke eilanden en land schappen daar te vinden waren. Maar dankzij Gerrit de Veer weten we wat er tijdens de daaropvol gende helletocht is gebeurd.' Dat leidt haast als vanzelf naar Oerlemans' persoonlijke motiva tie. 'Het is een heldenepos, een grootse, heroïsche periodefilm. In beeldtaal is het geen statisch kos tuumdrama. We gaan all-in, om net als bij Komt een vrouw bij de dokter dicht op het drama te zitten. Om die tijd, om wat die mannen hebben meegemaakt, in 3D te vertellen, lijkt me een ongelooflijk bijzondere combinatie. Technisch kan het. Wij zijn wel een van de eersten ter wereld die dit op deze manier gaan doen. In dat opzicht zijn wij net zo goed pioniers.' Voor de voorbereiding gingen Oerlemans en zijn (sinds Komt een vrouw bij de dokter) vaste cameraman Lennert Hillege niet over een nacht ijs. 'We zijn in Los Angeles bij Sony ge weest. We hebben een aantal dagen met acteurs in de studio gewerkt. We hebben het laatste van het laatste gezien REINOUT OERLEMANS DE1E WINTER 0V E R L TE HEN Foto Janey van Ierland. 'I find myself in need of a ship; and a crew.' (Geoffrey Rush als Captain Barbossa in Pirates of the Caribbean 3) Robert de Hoog. Maar sinds op het cv van dit - reeds met een Gouden Kalf bekroonde - acteertalent een rol in Spielbergs nieuwe film War Horse staat, lijkt het nog maar een kwestie van tijd voordat hij in een adem met die van zijn illustere kompanen wordt genoemd. Robert werd bovendien gekoppeld aan supermodel Doutzen Kroes. Zij speelt de dochter van do minee Petrus Plancius (de organisa tor van de expeditie, een rol van Jan Decleir) op wie Gerrit verliefd is en voor wie hij aan boord gaat om te bewijzen dat hij haar liefde waard is. Oerlemans was bij de eerste lezing van het script meteen getroffen door de chemie tussen het duo. 'Ik merkte dat ze allebei een beetje verlegen van elkaar werden. Dat vond ik wel een goed teken.' 'Het is voor mij heel spannend om acteerwerk te gaan doen', vertelt Doutzen met een charmant Fries accent. 'Maar het gaat helemaal goed komen. Ik heb er alle vertrou wen in. Ik ga met geweldige mensen werken.' Wat lijkt haar zo leuk aan acteren? 'De kans om mij echt in te leven in de persoon die ik speel en in de tijd waarin het zich afspeelt. Bij modellenwerk ben ik ook bezig met een soort van acteren. Je leeft je ook in in watje wilt overbrengen, maar met acteren ga je iets verder. Ik ben zelf ook heel benieuwd hoe ik het ga vinden en hoe ik het ga doen. Voor mij is het een heel groot avontuur.' Doutzen waakt ervoor om de verwachtingen rond haar debuutrol al te hoog op te schroeven. 'Het is op zich een belangrijke rol, want hij doet het allemaal voor mij, maar het is wel een relatief kleine rol. Ik ga niet met hem mee naar Nova Zembla. Ik zit wel in zijn hoofd.' Als de opnamen bevallen, sluit Kroes niet uit dat Hollywood de volgende stap is in haar carrière. 'Ook voor deze film was ik al een tijdje met acteerlessen bezig. Toch wil ik eerst even kijken hoe dit gaat en of ik het leuk vind. Maar als dit goed gaat, ga ik zeker kijken wat de mogelijkhe den zijn.' 'To the North Pole, of course! This is the Polar Express!' (Tom Hanks als conducteur in The Polar Express) op 3D-gebied. Vooral sinds Avatar zijn er zulke technologische ontwik kelingen geweest. Elke twee weken verschijnt er wel een nieuwe camera of een ander stuk apparatuur op de markt. We zijn ook in Londen geweest, waar we met topexperts op 3D-gebied hebben gepraat.' In Hollywood merkte Oerlemans dat in deze 'Heilige Graal van de 3D-wereld' ook Nederlanders actief zijn op topniveau. 'Bij de nieuwe, in 3D opgenomen Pirates of the Caribbean-fWm was een Nederlan der verantwoordelijk voor alle data. Hij zorgde ervoor dat alles wat werd gedraaid op een goede manier kon worden verwerkt. Dat was een belangrijke baan. Het leuke aan die Nederlandse kennis op 3D-gebied is dat wij de nieuwste snufjes ook kunnen gebruiken.' Doutzen Kroes Ook met de star power van Nova Zembla lijkt het wel goed te zitten. De rollen van Barentsz en Heems kerk worden gespeeld door Derek de Lint - die al sinds Soldaat van Oranje bekend is bij het grote publiek - en Victor Reinier - die gewend is om met Flikken Maastricht iedere week zo'n twee miljoen kij kers aan de buis gekluisterd te hou den. De hoofdrol van Gerrit de Veer is voor de nog iets minder bekende 07-07 Adem (B), distributeur Paradiso 07-07 Beyond the Steppes (B), distributeur Benelux Film Distributors 14-07 Waterkinderen (doe), distributeur Cinema Delicatessen A-Film Distribution Lotus, distributeur Benelux Film Distributors Als je verliefd wordt..., distributeur Just Film Code Blue, distributeur Wild Bunch De president, distributeur A-Film Distribution Onder ons, distributeur Cinéart Isabelle, distributeur A-Film Distribution Bennie Stout, distributeur Independent Films Sinterklaas en het raadsel van 5 december, distributeur Entertainment One Body Language, distributeur A-Film Distribution Times Like Deese (doe), distributeur Amstelfilm Tony Tien, distributeur Independent Films Lena, distributeur Benelux Film Distributors De bende van Oss, distributeur Entertainment One All Stars 2: Old Stars, distributeur Independent Films Razend, distributeur Just Film

Holland Film Nieuws | 2011 | | pagina 51