leder voor zich m ACHTER DE SCHERMEN Cynthia Ophorst: Ik be schouw het als een gezonde ontwikke ling/ Nieuwe stoelendans ingezet door splitsing BFD Dat het vertrek van een manager bij een filmdistribu teur tot gevolg heeft dat er allerlei mensen van positie veranderen, is in deze bedrijfstak net zo'n wetmatigheid als dat een succesvolle Hollywoodfilm een vervolg krijgt. Deze keer is het uit elkaar gaan van de distributiepart ners van BFD de reden van de volgende stoelendans. Door Jeroen Huijsdens Zes jaar nadat ze actief werden met de joint venture Benelux Film Distributors (BFD) gaan de distributeurs Dutch FilmWorks, Inspire Pictures en het Belgische Lumière ieder hun eigen weg. Hoewel BFD zich met films als Oorlogswinter, de /M/7/e77n/w7?-trilogie en The Expendables, snel in de top van goedlopende distri butiebedrijven manifesteerde, vonden de partners het tijd voor een eigen koers. 'Er stonden voor 2012 zo'n 55 titels in de planning', aldus general mana ger Cynthia Ophorst van BFD. 'Dat kon niet met de huidige teamsamenstelling, dus moesten we uitbrei den of afremmen. Ik beschouw het als een gezonde ontwikkeling.' De CEO van Dutch Filmworks, Willem Pruijssers is niet rouwig dat de drie uit elkaar gaan: 'We begonnen samen omdat we ieder als indepen dent te klein waren om een fatsoenlijk apparaat neer te zetten. Die situatie is nu achterhaald.' De drie maatschappijen zouden per 1 januari 2012 ieder hun eigen films uitbrengen, maar Pruijssers laat weten dat de bedrijven al eerder actief worden (Dutch FilmWorks theatrical is 1 oktober al operationeel): 'We hebben afgesproken dat de releases dit jaar nog via BFD verlopen, maar dat kan nog veranderen.' Van een naar drie Benelux Film Distributors - dat waarschijnlijk onder de zelfde naam zal doorgaan, zo laat Cynthia Ophorst weten - gaat zich toeleggen op de distributie van In spire Films. Daaronder bevinden zich onder meer films van Focus Features, die van Bos Bros. en Eyeworks. Voormalig BFD-partner Dutch FilmWorks blijft vooral mainstream georiënteerd (met bijvoorbeeld The Three Musketeers (3D)) en gaat ook brede Nederlandse publieksfilms uitbrengen, zoals Ushi de film, een film die in het najaar van 2012 moet uitkomen. Lumière tot slot staat bekend om het uitbrengen van arthouse- en crossoverfilms en zal dat blijven doen. Zo brengt Lumière, dat zich in Amsterdam gaat vestigen, begin 2012 The Iron Lady uit met Meryl Streep als Margaret Thatcher. Maar waarschijnlijk wordt Les Hommes Libre (17 november) de eerste film die onder de Lumière- naam wordt uitgebracht. The Three Mus keteers (3 Dj Naam- en rugnummers Hoewel het natuurlijk om de films draait, kan het belang van de personen die op de kantoren gaan of blijven werken niet worden onderschat. Zeker in een sector die zo afhankelijk is van persoonlijke relaties en de gunfactor. De eerste persoon van wie bekend werd dat hij een overstap maakt, was voormalig sales manager van Entertainment One, Martin Ruitenberg. Ruttenberg maakt de overstap naar Dutch FilmWorks om daar general manager te worden van de afdeling bioscoopdistributie. Wie het team van Martin gaan versterken was bij het ter perse gaan van dit nummer nog niet duidelijk, maar interimmanager Britt Colegem houdt zich in ieder geval bezig met de Nederlandse film Achtste-groepers huilen niet. Het vertrek van Mar tin Ruttenberg betekende promotie voor Edward van der Lugt. Hij werd bij Entertainment One benoemd tot salesmanager. De splitsing betekent ook de start van een nieuwe fase in de carrière van BFD-salesmanager Hein van Joolen. Hij heeft besloten de overstap te maken naar het nieuwe Lumière alwaar hij naar eigen zeggen 'gaat helpen bij het opzetten van een nieuw theatrical kantoor.' Hoewel de titel nog niet definitief is zal hij als head of theatrical inhoud geven aan zijn nieuwe baan. Van Joolen gaat geholpen worden bij het uitbrengen van films door marketingmanager Lisette Ruitenberg. Ruitenberg, die eerder bij A-Film, Indepen dent Films en Buma Cultuur werkte, gaat 5 september al voor Lumière aan de slag. BFD-manager Cynthia Ophorst laat weten dat 'zoals het er nu uitziet we doorgaan met het team dat overblijft na het vertrek van Hein.' Om direct daarna toe te geven dat er ook nog wel wat kan veranderen. En zo blijft nog even onbeslist hoe deze stoelendans precies afloopt. All for one and one for all.' (Chris O'Donnell als DArtagnan in The Three Musketeers, 1993)

Holland Film Nieuws | 2011 | | pagina 22