Gerrit Ybema m In memoriam IN MEMORIAM 22 februari 2012 vond de uitvaartdienst plaats voor Ger rit Ybema in de Grote Kerk in Sneek. Na afloop dronk ik koffie met enkele aanwezige bioscoopexploitanten. Eén van hen zei: 'ik dacht altijd dat Gerrit voorzitter van de NVB was en er daarnaast nog wat klussen bij deed, maar na het beluisteren van alle sprekers vermoed ik dat het toch anders lag'. Het was een terechte observatie. Bij alle sprekers kwam naar voren dat Gerrit Ybema ze had geraakt door zijn enthousiasme, betrokkenheid en warmte. Gerrit Ybema trad in 2007 aan als eerste buitenvoorzitter van de NVB. Het was in een bestuurlijk roerige periode. Zijn benoeming kwam als gevolg van de digitalisering en de vraag of de voorzitter naast exploitant ook filmver huurder kon zijn. Met het aftreden van Ad Weststrate als voorzitter in 2006 bleek het tijd voor een volgende stap in de ontwikkeling van de vereniging. Mare Canisius gaf als voorzitter ad interim leiding aan de NVB. De bezem werd grondig gehanteerd: nieuwe statuten en huishou delijk reglement, een nieuwe opzet voor de contributie, nieuwe stemmenverdeling waarin de concerns hun meer derheid opgaven en een nieuwe directeur. Met de benoeming van Gerrit Ybema tot voorzitter werd deze periode van herstructurering afgerond in het najaar van 2007. De vereniging kon weer naar de toekomst kijken en kreeg een voorzitter die paste in het opgestelde profiel: bindend, boven de partijen staand, beschikkend over senioriteit en een groot netwerk. Al deze kwalitei ten bewezen in de jaren daarna hun waarde. Met zijn charisma en aandacht voor het individu werden de leden weer meer betrokken bij de vereniging. Als ongebonden voorzitter kon hij vrijer leiding geven aan de vergadering en zijn bestuurlijke ervaring bleek voldoende om de bij tijd en wijle oprispende ego's in het gareel te houden. Mijn eerste ervaring met zijn bestuurlijke netwerk bleek toen de NVB samen met andere brancheverenigingen en het NICAM op het matje werd geroepen door de toenmalige minister van justitie Ernst Hirsch Ballin over de naleving van Kijkwijzer na een scherp rapport van de Universiteit van Twente. Gezeten in een statige kamer op het ministerie ondergingen wij een donderpreek - 'dit kan echt niet meer, er moet worden ingegrepen en het minis terie zal dit doen!' - van een half uur van een ondertussen borrelnoten etende minister. De meesten in de ruimte waren de boodschap nog aan het verwerken toen Gerrit Ybema al het woord nam, Hirsch Ballin groot gelijk gaf, het grote belang aangaf van het NICAM en dat we hier toch vooral een gezamenlijke verantwoordelijkheid had den. Het was geen zaak om zwarte pieten uit te delen, maar te werken aan een groot plan gedragen door de Gerrit Ybema (29-10-1945 - f 15-02-2012) branches, maar ook door het ministerie. Hirsch Ballin knikte steeds duidelijker instemmend bij de woorden van onze voorzitter, terwijl de ambtenaren van justitie steeds meer keken met een blik van 'ja maar, dit was niet de bedoeling'. Een kwartier later stonden we op de gang, met de schrik vrijgekomen, terwijl we in de kamer de twee ex-collega's nog gezellig hoorden napraten. Het Haagse netwerk. Een in memoriam als dit is mijns inziens niet goed zonder een persoonlijk deel. Ik heb als directeur bijna drie jaar met Gerrit Ybema mogen werken. Ik heb veel van hem geleerd. Geleerd over de techniek van besturen. Hoe je aan het begin van een periode de belangrijke dossiers benoemt en deze de handvaten laat zijn voor de inrichting van de agenda. Door deze methodiek consequent toe te passen, vermijd je de waan van de dag, leerde hij mij. Zo lukt het om continuïteit te creëren waardoor grote dossiers worden afgehandeld en processen worden bespoedigd. Het slagen van het digitaliseringsproject, de aanstaande overdracht van ons pensioenfonds en de toenadering tus sen de commerciële exploitanten en de filmhuizen hebben hier in sterke mate hun succes aan te danken. Een groot deel van onze samenwerking heeft helaas ook in het teken van zijn ziekte gestaan. Onze maan delijkse besprekingen vonden vanaf toen plaats in zijn thuishaven Friesland: Het Oranjehotel in Leeuwarden, Hajé in Joure of Van der Valk in Sneek. Ik zag zijn uiterlijk veranderen als gevolg van de ziekte en van de behandelingen. Onze gesprekken werden persoonlijker. Toch vreemd dat daar een ziekte voor nodig is. In het begin van zijn ziekte vroeg ik hem: 'Waarom ga je door? Waarom niet reizen? Genieten? Maar Gerrit was uiterst stellig in zijn antwoord: 'Ik ga door omdat ik hier van geniet. Ik geef om de mensen in deze branche. Het is prachtig wat er allemaal gebeurt en daar wil ik bij zijn zo lang het gaat.' En de glans verscheen in zijn ogen en zijn mooie lach werd dan weer breed. Ik zag een heel enthousiaste jongen van midden 60. We bestelden nog een uitsmijter, hij vertelde over Jelske, zijn kinderen en Friesland en bij het afscheid was het niet alleen handen schudden, maar tegelijk een hand op mijn schouder. Dan reed ik terug naar Amsterdam en had er weer zin in. Ron Sterk, directeur NVB

Holland Film Nieuws | 2012 | | pagina 19