'Je moet het niet doen.' INTERVIEW 'Het gevaar is aanwezig dat het systeem zichzelf de das om doet.' Interview NVB-voorzitter Winnie Sorgdrager Eind vorig jaar werd Winnie Sorgdrager door de leden van de NVB be noemd tot voorzitter. Zij volgt Gerrit Ybema op, de eerste buitenvoorzit ter van de vereniging. Aan haar de schone taak de vereniging weer een stap verder te brengen. Door Jeroen Huijsdens Gerrit Ybema was zo'n goede voorzitter, dat als we een opvol ger zoeken, we weer in diezelfde richting moeten kijken. Dat moet de gedachte zijn geweest van het NVB-bestuur toen ze vorig jaar een bureau in de arm namen om iemand te vinden die de gewaar deerde Gerrit Ybema zou kunnen vervangen. De zoektocht leidde naar Winnie Sorgdrager, partij genoot (D66) en oud-collega van Gerrit Ybema als bewindspersoon, zij het niet in hetzelfde kabinet. Bovendien iemand die als voormalig voorzitter van de Raad voor Cultuur en momenteel lid van de Raad van State, weet wat het is om middenin de politieke arena te staan. Tijdens het kennismakingsinterview passeerde tal van onderwerpen de revue - van liefde voor film en het leiding geven aan een branchever eniging tot het verschil tussen bios copen en filmhuizen - maar twee onderwerpen domineerden toch het gesprek. Laten dat nou net twee speerpunten van de vereniging zijn. Mede dankzij stimuleringsmaatrege len heeft de Nederlandse film een prachtige positie kunnen innemen. Maar door de aanstaande bezui nigingen ziet iedereen nu donkere wolken. Hoe moet de sector er mee omgaan denkt u? 'Die korting van 200 miljoen euro op de culturele sector, dat is echt ontzettend veel en heel tragisch. Er vallen slachtoffers, maar tegelijker tijd zie je nieuwe dingen gebeuren. Het heeft dus ook z'n goede kan ten. Ik hoop dat het met die eerste slachting in de cultuursector wel echt over is. Dat men in Den Haag beseft dat wat er nu nog te halen is, echt peanuts is in het licht van de miljardenbezuinigingen die nog moeten plaatsvinden. Tegen die achtergrond gaan we kijken wat we kunnen doen met de Nederlandse film. Daarbij is het de vraag hoe het Filmfonds overeind blijft en wat er met de btw-discussie gebeurt. Het is helemaal niet denkbeeldig dat daar nog wat aan verandert. Het zou echt een behoorlijke ingreep in de sector zijn.' Moet de sector dat besluit niet voor zijn? En laten zien dat men naast zoiets als het Tuschinski-fonds in ruil daarvoor zelf nog meer wil doen voor de Nederlandse film? 'Daar wordt met het ministerie ook over gesproken.' Waar moeten we dan aan denken? 'Dat ga ik hier niet vertellen.' Dat is nou jammer... In het vorige nummer haalde Marjan van der Haar van de vereniging van produ centen de Franse situatie nog aan waarin een afdracht voor nationale producties wettelijk is geregeld. 'Als je dat al wettelijk zou willen regelen, dan zou dat altijd via een matchingsregeling zijn. Je kunt van een sector niet vragen flink te betalen en als overheid dan niets doen. De branche heeft met het Tuschinski-fonds zelf al het goede voorbeeld gegeven en natuurlijk weet zij zelf ook wel hoe belangrijk die Nederlandse film inmiddels is. Er wordt over van alles gesproken en er wordt gelukkig nergens een deur dicht gegooid.' Recentelijk liet de Nederlandse co producent van Rundskop weten niet te begrijpen waarom de overheid niet inziet datje met een stimule ringsmaatregel als een tax shelter op de lange termijn juist economi sche groei bevordert. 'Ja, dat begrijp ik ook niet. Zo'n tax shelter werkt, maar kost in eerste instantie natuurlijk ook wel weer geld. Toen we in het eerste paarse kabinet stimuleringsmaatregelen zoals de cv-regeling van de grond kregen - en daar mankeerde ook echt wel het een en ander aan - leefden we in een tijd van voorspoed en groei. De situatie is nu echt heel anders. We krijgen ook ingrepen in de gezondheidszorg en andere sociale voorzieningen. Dan moet je voorzichtig zijn met maatre gelen die mensen verkeerd kunnen beoordelen omdat er bijvoorbeeld niet eens geld is om hun moeder te verzorgen. Het heeft niks met elkaar te maken en het is erg populistisch, maar zo werkt het wel.' Maar er zijn ook economen die zeg gen dat je de boel niet kapot moet bezuinigen. 'Dat klopt, maar we zeggen toch ook tegen Griekenland en Spanje dat zij zwaar moeten bezuinigen? Wat daar aan de hand is, is wel even wat anders dan wat hier speelt. In Spanje is 40% van de jongeren werkeloos! Dat is rampza lig. Dan mogen we hier nog in de handen knijpen. Ik kan niet anders dan dat in het brede perspectief Een ander dossier. Het download verbod. Wat is de status? 'Staatssecretaris Teeven wil een downloadverbod. De meerder heid in de Tweede Kamer lijkt daar 'I don't get political points for being an idealist, I have to.do the best I can with what I have.' (Gary Oldman in The Dark Knighfj

Holland Film Nieuws | 2012 | | pagina 8