Van de oude films werden 689 naar hoogere leeftijdsgrenzen en slechts 140 naar lagere groepen verschoven, waaruit valt op te maken, hetgeen ook bij de keuring der nieuwe films bleek, dat de Centrale Commissie veel strenger dan de vroegere gemeentelijke bioscoopcommissis in Amsterdam, Den Haag en Rotterdam, keurde. 1) Dertien procent van de films werden door de Centrale Commissie uitgesloten voor vertooning aan personen beneden 18 jaar, terwijl dit percentage onder de keuring der gemeentelijke bioscoopcom missies slechts 5l/2 pet. bedroeg. Onberekenbare schade werd dan ook door de absoluut te strenge keuring, welke door de Centrale Commissie werd toegepast, aan het bedrijf berokkend. Ondanks deze strenge keuring werd nog niet eens verkregen ,,de noodige rechtszekerheid voor het filmbedrijf tegenover de wissel valligheid der locale keuring", waartoe, blijkens het rapport dei- Staatscommissie van 2 November 1918, o.a. de bioscoopwet moest strekken. Door de instelling van nakeuringscommissies bleef op keurings gebied de rechts-onzekerheid bestaan. Dit laatste moet geweten worden aan artikel 4 van de wet, waardoor men denke o.a. aan het in enkele gemeenten ingevoerde bioscoopverbod voor jeugdige personen het bedrijf opnieuw aan de willekeur van plaatselijke besturen, die het bioscoopwezen niet welgezind zijn, overgeleverd werd. De balans over 1929 zal alleen dan verbeterd kunnen worden, wanneer de Bond er in mocht slagen, hetgeen zal worden nage streefd: lo. artikel 4 uit de wet geschrapt te krijgen; 2o. de Centrale Commissie te bewegen, tot een minder strenge keuring, welke niettemin rekening houdt met de bedoeling des wetgevers; en 3o. het keuringsloon van 4 cent verlaagd te krijgen. Moge het Hoofdbestuur, dat zooals uit het verdere deel van dit jaaroverzicht blijkt, zoo vaak werd afgeleid voor andere zaken dan die der bioscoopwet betreffende, in 1929 tijd en gelegenheid vinden de drie genoemde punten van zijn program verwezenlijkt te zien! 1) De onder dit hoofdstuk gegeven cijfers werden meerendeels ontleend aan het statistisch overzicht van de door de Centrale Commissie voor de Filmkeuring verrichte werkzaamheden in 1928. 22

Jaarverslagen | 1928 | | pagina 22