De vermakelijkheidsbelasting* Ook in 1928 kon nog geen uitvoering gegeven worden aan het reeds lang door den Bond gekoesterd voornemen, om samenwer king te zoeken met andere belanghebbende organisaties tot het voeren van eene landelijke actie tegen de vermakelijkheidsbelasting. Met de intrede van het verslagjaar was de bioscoopexploitatie in Sittard reeds sinds twee maanden stopgezet wegens de niet op te brengen, tot 30 procent verhoogde, vermakelijkheidsbelasting. Ten einde nu de burgerij van Sittard in te lichten omtrent de beweeg redenen, welke tot de sluiting der bioscopen hadden geleid, was door het Hoofdbestuur het plan opgevat in die gemeente op 2 Fe bruari een filmavond te organiseeren, waar o.m. door den Bonds voorzitter in een rede zou worden uiteengezet waarom de bioscopen te Sittard gesloten waren. Burgemeester Coenders, zich nog bewust zijnde van zijn macht, ontleend aan art. 188 der Gemeentewet, daar toen de bioscoopwet nog niet in werking was getreden, weigerde echter eene vergunning tot het houden van dien filmavond te verleenen. Het Hoofdbestuur wachtte nu eene andere gelegenheid af, die echter, wegens verschillende omstandigheden, eerst in de maand September was gekomen. Zoo werd dan de aanvankelijk geweigerde filmavond gehouden op Donderdag 27 September in het Luxor Theater te Sittard, dat niet alle gemeentenaren kon bevatten, die zich tot bijwoning van deze bijzondere bijeenkomst hadden gemeld. Het gesprokene door den Bondsvoorzitter, den heer D. Ham burger Jr. en het Hoofdbestuurslid uit Limburg, den heer Peters, sloeg bij de talrijke belangstellenden goed in en de film- vertooning, die de redevoeringen afwisselde, viel bijzonder in den smaak van het publiek, dat klaarblijkelijk verlangend was naar de heropening van de bioscoop, welke toen reeds bijna elf maanden gesloten was. Het duurde niet lang meer, of het Hoofdbestuur gevoelde, dat de zaak in Sittard gewonnen was. Vandaar, dat het spoedig besloot de bioscoopexploitatie in Sittard weer te doen hervatten, er vast van overtuigd zijnde, dat in 1929 de vermakelijkheidsbelasting weer tot 20 pet. zou worden teruggebracht. x) Niet alleen in de gemeente Sittard kon een eind gemaakt worden aan de ondraaglijke belasting van 30 pet., ook de Raad van de 1 Tijdens de behandeling van de gemeentebegrooting-1929 werd inderdaad door den Raad der Gemeente Sittard besloten de belasting van 30 tot 20 pCt. te verlagen. 28

Jaarverslagen | 1928 | | pagina 28