L.S. INLEIDING. Negentien-honderd-acht-en-twintig was voor het bioscoopwezen in Nederland in menig opzicht een gedenkwaardig jaar. Niet zoozeer, omdat 1928 het jaar van de Olympiade was, waar van het Nederlandsche film- en bioscoopbedrijf allesbehalve genoegen beleefde, maar bijzonderlijk, omdat 1°. de Nederlandsche Bioscoopbond zijn tweede lustrum vierde, hetgeen ondanks de op zijne leden nog steeds drukkende lasten en bezorgdheden voor de toekomst in opgewektheid geschiedde en 2°. de bioscoop wet eindelijk in werking trad, die, daargelaten de nadeelige kanten, in elk geval een zekeren rechtstoestand voor het bedrijf schiep. 't Ware allen, die bij het bioscoopwezen betrokken zijn, zonder twijfel aangenamer geweest, wanneer de Bond op nog luisterrijker wijze zijn tienden verjaardag zou hebben kunnen vieren. Van groote waarde zou het Hoofdbestuur het voorts geacht hebben een jubileumboek het licht te hebben kunnen laten zien, waarin van het Bondswerk en van deszelfs resultaten verhaald zou zijn geworden. Ternauwernood echter konden Hoofdbestuur en leden zich voor één dag aan hunne dagelijksche beslommeringen van zakelijken en organisatorischen aard onttrekken, om met elkaar te gedenken, wat de Bond in zijn kort bestaan van tien jaren voor het bedrijf in Nederland wist tot stand te brengen. Zelfs was er noch vóór den 7en Mei 1928, toen de mijlpaal was bereikt, nóch daarna gelegenheid tot rustige overpeinzing, welke de geschiedenisschrij ver zoozeer behoeft. Wat er overigens van de viering van het Bondsjubileum te ver melden valt, wordt in dit jaaroverzicht gereleveerd; hier bij den aanhef zij intusschen geconstateerd, dat de Bond in zijn jubileum jaar een arbeid had te verzetten, zóó zwaar en veelomvattend als nimmer tevoren in de afgeloopen tien jaren moest worden ver richt. Geen gedetailleerd verslag van wat het raderwerk van den Bond in het afgeloopen jaar verrichtte zal dan ook deze maal gegeven kunnen worden; neen, de tijd en de omstandigheden gebieden om 3

Jaarverslagen | 1928 | | pagina 3