32 De ervaring, opgedaan bij de uitvoering van verschillende wet telijke maatregelen, doet het Hoofdbestuur huiveren voor de nieuwe taak, welke de wetgever zich op het gebied van het muziek- auteursrecht wil creëeren. SOCIALE WETGEVING. Rustdagbeslu.it voor Toonkunstenaars. In dit verband moge herinnerd worden aan het „Rustdagbesluit voor Toonkunstenaars in bioscopen dat op 1 Januari 1930, juist op het tijdstip, waarop door het in omloop brengen van geluids films de musici voor een groot deel overbodig werden, in werking is getreden. Het besluit, dat in het belang der musici was uitge vaardigd, had eene averechtsche uitwerking, want in plaats van een socialen vooruitgang had dit ingrijpen van den wetgever een verslechtering van de positie der toonkunstenaars ten gevolge. Of is 't verwonderlijk, dat verschillende bioscoopdirecties er toe zijn overgegaan de musici te ontslaan, nu deze werknemers, on danks het feit, dat zij in elke voorstelling nog slechts muziek had den te maken bij een bijfilm of een variété-nummer, dus slechts enkele uren per week hadden te werken, toch nog een vrijen dag moesten hebben, waarvoor dan remplacanten zouden moeten wor den aangesteld? Het rustdagbesluit verhaastte dan ook het mecha- niseeringsproces in de bioscopen en daarvan werden helaas de musici zelf de slachtoffers. Toen de wetgever later inzag welke funeste gevolgen het rust dagbesluit voor de musici had, werd erin toegestemd het besluit met soepelheid toe te passen. Hieruit is te verklaren, dat verschil lende Hoofdinspecteurs van den Arbeid in afwijking van het bepaalde bij artikel 14 der Arbeidswet" 1919 en artikel 1, sub a, van het „Rustdagbesluit" aan verschillende toonkunstenaars ver gunning hebben verleend om op den rustdag arbeid te verrichten bij de bioscoopondernemers, bij wie zij in dienst zijn. Op eene conferentie, welke in den loop van het verslagjaar tus- schen het Hoofdbestuur met den Minister van Arbeid is gehouden over het vraagstuk betreffende de werkloosheid der musici, heb ben de vertegenwoordigers van den Bond de aandacht van Zijne Excellentie gevestigd op het ongelukkig moment, waarop het Rust dagbesluit tot uitvoering is gekomen. Daarbij werd dezerzijds niet verzwegen, dat ook andere factoren veroorzaakt hebben, dat een deel der musici overbodig is geworden.

Jaarverslagen | 1930 | | pagina 32