TIEN JAREN ARBITRAGE. Het vorig jaarverslag werd besloten met een kort overzicht betreffende de arbitrage in verband met het feit, dat toen het tiende jaar van dit nuttige Bondsinstituut was ingetreden. Nu het jaar 1930 verstreken is en het Hoofdbestuur van den Nederlandschen Bioscoop-Bond het verslag der werkzaamheden van den Bond over het jaar 1930 heeft aan te bieden, hecht het er aan dit overzicht in te leiden met eene beschouwing over de Bondsarbitrage. Op Maandag, 24 Januari 1921 is de Commissie van Geschillen" voor het eerst in officieele vergadering bijeengekomen, zoodat met het afsluiten van het boekjaar 1930 een mijlpaal bereikt is. Weliswaar droeg in de twee eerste jaren de behandeling van de aan het oordeel der Geschillencommissie voorgelegde zaken niet zoozeer het karakter van de in den zin der wet bedoelde arbitrage, doch dit doet aan de verdienste van dit instituut ook in de begin periode niets af. Integendeel, juist in die eerste tijden had de Commissie in den min of meer vrijgevochten staat, waarin het bedrijf verkeerde, heel wat te beredderen. Het onrechtmatig pendelen, het niet tijdig door zenden der films, het zich niet houden aan gemaakte overeenkom sten, waaraan zoowel filmverhuurders als exploitanten zich schul dig maakten, het niet betalen der filmhuur, het wederrechtelijk vertoonen in plaatsen waarvoor men niet gehuurd had, kortom tal van ongerechtigheden werden aan het oordeel der Commissie onderworpen. Het nieuwe instituut, dat in den beginne nog ongereglementeerd werkte, maar desniettemin reeds dadelijk door krachtig optreden grooten invloed ten gunste van het behoorlijk zaken doen uit oefende, stond al direct voor de moeilijke vraag of zijne beslissingen wel rechtskracht konden bezitten. Toen dan ook voor de eerste maal eene beslissing gegeven werd, waarbij een der partijen veroordeeld werd tot betaling van eene schadevergoeding, werd gedelibereerd over een door de leden ge lanceerd denkbeeld om de beslissing door de Algemeene Verga dering te laten bevestigen. De Commissie in meerderheid meende 3

Jaarverslagen | 1930 | | pagina 3