een nadere bespreking met het Hoofdbestuur van den Nederland- schen Bioscoop-Bond bleek, dat de Huishoudelijke Commissie dit voorschrift als een voorloopigen maatregel heeft gesteld dat bij de aanbieding ter keuring van geluidsfilms teven de bijbehoorende platen (ter keuring) moeten worden ingezonden. Hiertegen nu richten zich onze bezwaren. Wij zijn van oordeel, dat een dergelijke eisch noch in de wet, noch in de in verband daarmede afgekondigde Koninklijke Beslui ten steun vindt. De geluiden, welke bij de vertooning der films met behulp van gramofoonplaten of zelfs door reproductie van ,,het geluid op de filmband" ten gehoore gebracht worden, vallen o.i. onder het zoo genaamde „spectacle coupé" en de explicatie, op het toezicht waarvan artikel 7 lid 2, van de Bioscoopwet, voorziet en waarmede dus de Centrale Commissie, die haar taak en bevoegd heden aan artikel 15 der Bioscoopwet ontleent naar onze be scheiden meening zich niet heeft in te laten. Door het binnen haar domein trekken van de „keuring van het geluid" zal de Centrale Commissie zich een taak creëeren, welke niet wettelijk gesanctioneerd is." Het zou overigens een verscherping beteekenen van de censuur, welke bij de behandeling van het ontwerp-bioscoopwet door menigeen reeds gevreesd werd en waartegen de belanghebbenden bij het film- en bioscoopbedrijf, die reeds zooveel nadeel van de filmkeuring ondervonden, hun ernstige bedenkingen in Uwe ver gadering willen laten hooren. Wij vleien ons met de hoop, dat ook Uwe Commissie de meening zal zijn toegedaan, dat de haar door de Regeering opgedragen ver~ eerende taak door de wet begrensd is en dat zij zich geen bevoegd heden kan veroorloven welke niet wettelijk gesanctioneerd zijn. Tevens vertrouwen wij, dat Uwe Comissie in hare op 25 Fe bruari a.s. te houden algemeene vergadering de Huishoudelijke Commissie in ernstige overweging zal willen geven de door ons gewraakte circulaire aan de belanghebbenden, gedateerd 27 Januari 1930, in te trekken. Terwijl wij onze beste wenschen uiten voor een aangenaam en met goede resultaten bekroond verloop Uwer vergadering, hebben wij de eer te zijn, Hoogachtend, Het Hoofdbestuur v. d. Ned. Bioscoop-Bond Namens het Hoofdbestuur: w.g. A. DE HOOP, Administrateur. 62

Jaarverslagen | 1930 | | pagina 60