het eerste geschil in hooger beroep, waarbij door de eene partij ont binding der overeenkomst en schadevergoeding gevraagd werd en door de tegenpartij eene vordering was ingesteld tot veroordee ling der eerst opponeerende partij tot betaling van een bedrag van ƒ31.831.wegens niet-nakoming der overeenkomst. De uitspraak luidde, dat aan laatstbedoelde partij 18.625.moest worden toe gewezen in plaats van 14.632.welk bedrag was toegekend door de Commissie van Geschillen", met welke beslissing de ,,Raad van Beroep" het ten deele niet eens was. Deze eerste hooger beroep-zaak wordt hierbij gereleveerd, om te laten uitkomen voor welk een belangrijke taak het arbitrage instituut in den Bond zich toen reeds gesteld zag. En geleidelijk ontwikkelden zich de beide commissies tot een arbitrage-instituut, dat in den besten zin recht spreekt „als goede mannen naar billijk heid", gelijk de wet luidt. Meermalen werd op grond van het bepaalde in art. 45m het verzoek gedaan, om de vonnissen der arbitrage-commissies ter Griffie van de Rechtbank te deponeeren. Dit gebeurde meestal wanneer de veroordeelde partij inmiddels het bedrijf verlaten had, somwijlen om zich aan de nadeelige gevolgen eener arbitrale be slissing te kunnen onttrekken, hetgeen echter nimmer lukte, aan gezien de winnende partij dan een bevel van den President der Rechtbank kon verkrijgen ter executie van het arbitrage-vonnis. Eenmaal is het tot heden toe voorgekomen, dat een vroeger lid van den Bond, die bij vonnis van den ,,Raad van Beroep" veroordeeld werd om aan de eischende partij een bedrag van ruim ƒ3000. te betalen, eene poging heeft gedaan de arbitrale beslissing door den Rechter vernietigd te krijgen. Deze procedure is nog niet in hoogste instantie beslist, maar het ex-fid heeft tot nu toe een welverdiend échec geleden. De Amsterdamsche Rechtbank, die in deze vernietigingsprocedure vonnis wees, ontzegde den oppo sant zijn eisch tot vernietiging der uitspraak van den ,,Raad van Beroep". Verzoeken tot het deponeeren van arbitrage-vonnissen ter Grif fie van de Rechtbank veroorzaken het arbitrage-instituut van den Bond veel werk, doordat zulke vonnissen in den vorm gecon cipieerd behooren te worden, 't Heeft echter altijd voldoening ge schonken, dat noch tegen den vorm, noch tegen den inhoud der vonnissen ooit bedenkingen konden worden ingebracht. Het resultaat van tien jaren. Het resultaat van de Bondsarbitrage in de afgeloopen tien jaren kan aldus worden samengevat:

Jaarverslagen | 1930 | | pagina 6