mogelijkheid niet aanwezig achtten, mede omdat zij het aanhangige voorstel tot afschaffing der Zakelijke Belasting op het bedrijf niet in gevaar wilden brengen, reeds toen den op het bioscoopbedrijf drukkenden last te verlichten. Het stemt echter tot voldoening, dat de Zakelijke Belasting op het Bedrijf, die bij een groot aantal raadsleden den voorrang ge noot, thans eindelijk is afgeschaft en voor de Afdeeling is er te vens reden voor genoegdoening, dat zij het Comité, dat zich be ijverd heeft om dit resultaat te bereiken, zoowel moreel als finan cieel gesteund heeft. De leden der Afdeeling zijn immers door het betreffende raads besluit met een jaarlijksche uitgave van ca. ƒ4000.ontlast. Met erkentelijkheid dient te worden vermeld dat voor het geza menlijk ageeren tegen de Vermakelijkheidsbelasting het initiatief is genomen door de afdeeling Den Haag, met welker Bestuur, alsmede met het Bestuur der afdeeling Rotterdam, en de Utrechtsche colle ga's eenige malen vergaderd is, om éénzelfde gedragslijn te volgen. Een en ander heeft tengevolge gehad, dat zooals hiervoren ge meld verschillende Amsterdamsche Raadsleden langzamerhand oog beginnen te krijgen op den onbillijken last, waaronder het bioscoopbedrijf gebukt gaat, en vervolgens, dat de Haagsche Raad den Wethouder en de Commissie van Bijstand voor de Financiën heeft opgedragen na te gaan of de Vermakelijkheidsbelasting voor de bioscopen verlaagd kan worden, waaromtrent eerlang een prae- advies verwacht kan worden, en het Rotterdamsche Gemeentebe stuur het voornemen heeft te kennen gegeven een voorstel bij den Raad aanhangig te maken, om het belastingpercentage van 20 tot 15 te verminderen. Hopenlijk zal door het op initiatief van de afdeeling Den Haag tot stand gebrachte contact met Den Haag, Rotterdam en Utrecht ook verder collectief opgetreden kunnen worden, waarvan uiteinde lijk verwacht mag worden een verlichting der lasten, die ondanks de in de hoofdstad toenemende belangstelling voor de bioscopie (het aantal bezoekers steeg van 7.419.511 in 1929 tot 7.837.255 in 1930) de rentabiliteit der bioscoopondernemingen te Amsterdam nog steeds in den weg staan. l) De maand November 1930 liet echter eene geweldige daling van het bezoe kersaantal zien. 87

Jaarverslagen | 1930 | | pagina 78