danks dezerzijdsche waarschuwingen, uitvoering gegeven aan 'hun voornemen, om van het bioscoopbedrijf, dat ook moeilijkheden heeft om zich temidden van de geweldige crisis, die we beleven, staande te houden, nog meer offers te vragen, dan die, welke in normale tijden al met moeite opgebracht kunnen worden. Zoo werd dan op het eind van het verslagjaar de belasting ver hoogd van 10 op 15 pet. in de gemeenten Hoogezand en Gouda. De Burgemeester van Hoogezand heeft ons echter toegezegd, dat de verhooging slechts van tijdelijken aard zou zijn en de wet houder voor de Financiën te Gouda, met wien vertegenwoordigers van den Bond een langdurig onderhoud hebben gehad, gaf ons de verzekering, dat hij in ander opzicht, n.1. door soepeler toepassing der belastingverordening, speciaal met betrekking tot het belasten van vrijkaarten e.d, den bioscoop-exploitanten in zijn gemeente zou tegemoet komen. Het gemeentebestuur van Zutphen overviel ons met een nieuwe belastingverordening, die, nadat het ontwerp reeds maandenlang tevoren was ingediend en waarvan het Hoofdbestuur na bespre kingen met het college van B. en W. verwacht had dat het nooit in behandeling zou komen, plotseling door den Raad werd goedge keurd. Hierdoor zien de leden in Zutphen hun ondernemingen meteen belast met 20 pet., terwijl tot voor korten tijd nimmer ver- makelijkheidsbelasting in deze gemeente geheven werd. Het Hoofdbestuur heeft besloten eenige maanden de werking der nieuwe belastingverordening aan te zien, om daarna, indien de exploitaties er nadeelig door beïnvloed worden, aan de ledenver gadering voorstellen te doen tot het nemen van z.g. afweermaat- regelen. In nog enkele andere gemeenten, waar het bioscoopbedrijf geen of niet-noemenswaardige belangen heeft, werd een vermakelijk- heidsbelasting ingevoerd en wel in de gemeenten Hummelo-Keppel, Noordwijk, Wisch en Zaltbommel. In laatstgenoemde gemeente, waar wel permanent een bioscoop geëxploiteerd wordt, is het hef fingspercentage op 10 vastgesteld. Hiertegenover kan er met groote voldoening melding van wor den gemaakt, dat de Raden der Gemeenten Schagen en Enkhuizen wel nota van onze bezwaren genomen hebben. In den Raad der Gemeente Schagen werd n.1. het voorstel van B. en W., om de vermakelijkheidsbelasting van 15 tot 20 pet. te verhoogen, ver worpen/terwijl ook de vroedschap in Enkhuizen een voorstel van de rechterzijde, overgenomen door B. en W., tot verhooging van het heffingspercentage van 10 tot 15 van de hand heeft gewe zen. Hetzelfde lot onderging een voorstel van B, en W. van Smilde, 14

Jaarverslagen | 1931 | | pagina 14