„ton" zou ter beschikking van een door de Regeering in te stellen commissie gesteld worden en deze commissie zou in nauwe samen werking met de Vereeniging „Nederlandsen Fabrikaat" de beoogde plannen uitwerken. Dit plan verwekte bij de filmfabrikanten de niet ongegronde vrees, dat de gelden van den Staat aanstonds ook voor een groot deel terecht zouden komen bij den door het Bestuur der Ver. „Ned. Fabrikaat" bevoorrechten „adjunct-secretaris", terwijl al de op drachten tot het vervaardigen van industrieele films met Rijksgelden aan de bonafide Nederlandsche filmfabrikanten zouden worden onthouden. Een en ander heeft het Hoofdbestuur aanleiding gegeven op het Departement van Arbeid, Handel en Nijverheid uiting te geven aan deze vrees. Wij mochten echter van den chef der Afdeeling Handel van dat Departement, den heer dr. Heringa, namens de Regeering de geruststellende verklaring ontvangen, dat indien de subsidie van 100.000.voor een deel zou worden aangewend voor het vervaardigen van propagandafilms, de door de Regeering in het leven te roepen Commissie nadrukkelijk opdracht krijgt, om alle Nederlandsche filmfabrikanten te laten mededingen naar de orders voor het vervaardigen van industrie-films. Het Centraal Filmarchief. Wij laten verder „Nederlandsen Fabrikaat" met rust en zullen nu enkele oogenblikken verwijlen bij een andere Haagsche Ver eeniging, die tengevolge van bestaande geschillen met den Neder- landschen Bioscoop-Bond in ongestoorde rust het jaar 1931 heeft doorgebracht. Over het ontstaan der gerezen geschillen met de Vereeniging „Centraal Filmarchief" is in het jaarverslag over 1930 in den breede uitgeweid. En met geen woord waren we hierop thans teruggekomen, als het lid van de Eerste Kamer der Staten-Gene- raal, de heer Henri Polak te Laren (N.H.) zich in den loop van het verslagjaar niet als bemiddelaar had opgeworpen. Vertegen woordigers van het Hoofdbestuur hebben met den heer Polak geconfereerd en Zijn HoogEdelgestrenge betuigde in die confe rentie zijn instemming met de voorwaarden, welke dezerzijds ge steld werden om tot oplossing der met „Centraal Filmarchief" bestaande geschillen te komen. De voorwaarden, welke door den heer Polak zelf werden gefor muleerd als basis voor het herstellen der samenwerking tusschen 26

Jaarverslagen | 1931 | | pagina 26