INLEIDING. Bij onzen terugblik op het jaar 1931, dat in menig opzicht teleur gesteld heeft, mogen wij niet verhelen, dat er voor den Neder- landschen Bioscoop-Bond vele redenen tot voldoening zijn. Teleurstelling is veroorzaakt, doordat het film- en bioscoop bedrijf, dat zich zóó wonder-snel heeft aangepast aan de technische omwenteling in verband met den overgang van de stomme film naar de geluidsfilm, zich toch niet volkomen kon ontplooien als gevolg van de ongekende economische crisis, die de menschheid teistert. Voldoening daarentegen heeft gegeven, dat ondanks de malaise het film- en bioscoopbedrijf in Nederland zich staande heeft weten te houden en in het algemeen gelukkig gespaard is gebleven voor financieele debacles, welke wij om ons heen in tal van andere bedrijven hebben zien voltrekken. Men zal ons niet van snoeverij beschuldigen, als we het gunstig aspect van ons bedrijf voor een groot deel toeschrijven aan het werken van den Nederlandschen Bioscoop-Bond, die in het afge- loopen jaar de trouwe wachter bleek te zijn voor tal zijner leden, die anders wellicht door de stormen der tijden ondergegaan zouden zijn. Een aantal ondernemingen toch zouden onder de hun door de overheid opgelegde allerzwaarste lasten bezweken zijn, als niet zoo schitterend, ja zelfs op ontroerende wijze, de gemeenschappe lijke verantwoordelijkheid, waarvan de leden zich bewust toonden, aan den dag ware getreden. Deze uitingen van solidariteit, die de organisatie van het film en bioscoopbedrijf in Nederland zóó hecht en sterk hebben ge maakt, dat zij wel bergen zou kunnen verzetten, geven ons in deze sombere tijden hoop en vertrouwen voor de toekomst. Tevens stemmen zij tot erkentelijkheid jegens hen, die tien jaar geleden filmverhuurders en bioscoopexploitanten tot elkaar wisten te bren gen en hen te vereenigen in één Bond, die deze eenheid heeft weten te benutten om de bioscopie in Nederland op hoog peil te brengen, en de op het bedrijf gerichte aanvallen, van wie ook, af te slaan. Het jaaroverzicht, hetwelk hierna volgt en waarin de verrich- 3

Jaarverslagen | 1931 | | pagina 3