40 geen kans zag om tot de stichting van zulk een organisatie, op den basis van den Nederlandschen Bioscoop-Bond te komen. Intusschen heeft het Hoofdbestuur zijn instemming betuigd met de stichting van een internationaal documentatie-bureau op het gebied van het muziek-auteursrecht, dat zijn zetel te Parijs heeft, en aan hetwelk het gegevens verschaft heeft omtrent de in ons land heerschende gebruiken met betrekking tot de inning der muziek- auteursrechten en de wijze waarop die hier te lande geheven worden. Herhaalde malen werd door leden-filmverhuurders de bescher ming van den Bond ingeroepen ten aanzien van ondervonden bena deeling door buitenlandsche filmverkoopers, die, hoewel zij dikwerf reeds het geld voor de verkochte films van de Hollandsche koo- pers ontvangen hadden, zich aan hunne verplichtingen onttrokken. Het mocht het Hoofdbestuur enkele keeren gelukken, dank zij van wege den Bond uitgevaardigde verboden tot het in omloop brengen der geluidsfilms, die niet aan den rechtmatigen kooper waren afge leverd, de Hollandsche filmkoopers voor groote schade te behoeden. In een aantal conferenties met de betrokkenen heeft het Hoofd bestuur nog getracht bepaalde regelen te stellen om te voorkomen, dat z.g. „aanbetaalde" bedragen voor den aankoop van films in het buitenland door manipulaties der buitenlandsche filmverkoopers verloren gaan, doch hieromtrent kon tusschen de geïnteresseerden geen overeenstemming worden bereikt. In totaal werden acht klachten tegen buitenlandsche firma's door het Hoofdbestuur in behandeling genomen. Onder deze klachten waren er drie, volgens welke dezelfde films tweemaal verkocht waren. Het Hoofdbestuur stelde zich hierbij steeds op het standpunt, dat den eersten koopers, die de recht matige eigenaars der films geacht moesten worden, het recht moest worden gegeven deze films in Nederland in omloop te brengen. VERGADERINGEN. Vijf ledenvergaderingen. Er zijn in het afgeloopen jaar v ij f ledenvergaderingen gehouden (in 1930 slechts één). In de Spoed-Ledenvergadering van den 2en Februari werd met algemeene stemmen op voorstel van het Hoofdbestuur besloten de bioscopen in Groningen met ingang van 6 Februari te sluiten wegens de aldaar niet meer op te brengen vermakelijkheidsbelas-

Jaarverslagen | 1931 | | pagina 40