wordt van het bedrag dat als belasting aan de gemeente wordt betaald. Principieel was dit voorstel, dat met 20 tegen 15 stemmen werd aangenomen, verkieselijker boven het voorstel-Gasau, omdat nu de mogelijkheid geopend werd, om aan het verderfelijk systeem van belasting op belasting voor goed een eind te maken, doch waar uit de raadsdebatten viel af te leiden, dat van de zijde van den wet houder, die dit systeem verdedigd had en tevens daarbij had laten uitkomen, dat van eene verlaging der vermakelijkheidsbelasting in verband met den geheelen belastingdruk en de geheele begrooting niets kon komen, bestond er begrijpelijkerwijs bij den Bond geen animo dit prae-advies af te wachten en inmiddels de Groningsche bioscoop-ondernemingen te laten afslachten. Alleen door sluiting der bioscopen, welke voor de stad een groote schadepost zou beteekenen, kon de vroedschap tot de overtuiging worden gebracht van de noodzakelijkheid om billijkheid ten opzichte van het bioscoopbedrijf te betrachten. Onmiddellijk na de Raadsvergadering belegde het Hoofdbestuur een spoed-ledenvergadering op Maandag 2 Februari 1931, die spontaan haar machtiging aan het Hoofdbestuur gaf om met ingang van 6 Februari d.o.v. de bioscopen te Groningen te sluiten en verder zoodanige maatregelen te nemen, welke ten slotte zouden kunnen leiden tot verlaging der vermakelijkheidsbelasting en niet het minst tot afschaffing van het systeem van belasting op belasting. De bioscoopsluiting in Groningen, Ofschoon algemeen, vooral onder de bestuurderen der gemeente, vermoed werd, dat het slechts bij dreigementen zou blijven, kon men, toen eenmaal de 6de Februari genaderd was, constateeren, dat de Bond, eenmaal een besluit genomen hebbende, zulk een be sluit volledig uitvoerde. In de stad werden affiches, omgeven met rouwranden, aange plakt, waarop vermeld stond, dat de bioscopen wegens abnormaal hooge vermakelijkheidsbelasting, gesloten waren. En de deuren bleven dicht, totdat het systeem van belasting op belasting verdwenen was en tevens de zekerheid was verkregen, dat het heffingspercentage aanmerkelijk zou worden verlaagd. Niet alleen werd aan de hoofdstad in het Noorden gedurende de sluiting de filmvertooningen onthouden, maar ook bleven, meerendeels uit sympathie met de door den Bioscoop-Bond gevoerde actie, verschillende opera-, operette-, revue- en andere gezelschap pen weg. Zelfs werden reeds aangekondigde voorstellingen, o.a. 6

Jaarverslagen | 1931 | | pagina 6