van het Fritz Hirsch-gezelschap, het Pavlova-ballet, het orkest van Marek Weber, van Paul Wegener e.a,, afgelast, zoodat, behoudens de tooneelvoorstellingen, die echter in Groningen nimmer op een al te druk bezoek mogen bogen, de geheele stad, althans op het gebied der kunst en ontspanning drooggelegd" was. Intern leverde de actie in het geheel geen moeilijkheden op. Het Hoofdbestuur had zich zelfs voorgesteld voor de financiering der actie gedurende het eerste half jaar geen beroep op de leden te doen, en al het benoodigde, zoowel de uitkeeringen aan de onder nemers, wier bioscopen gesloten waren, als aan de filmverhuurders, die door de sluiting geen films aan Groningen konden leveren (de schaderegeling werd reeds bij het begin der actie in overleg met het Bestuur der Bedrijfsafdeeling Filmverhuurders getroffen), te bekostigen uit de Weerstandskas, Eerst later, toen het er naar uit zag, dat de actie langer dan een half jaar zou duren en het Hoofd bestuur het voornemen had eenige semi-permanente bioscoopthea ters buiten Groningen vlak bij de grens op te richten, stemde de ledenvergadering unaniem toe in de heffing van een hoofdelijken omslag, zulks ter versterking van het weerstandsvermogen van den Bond. Openbare vergaderingen. De pers in het algemeen en vooral de plaatselijke pers, toonde voor het Groninger bioscoopconflict levendige belangstelling. Zeer vaak werd er in de Groninger dagbladen over de actie geschreven en erkend moet worden, dat wij meestentijds uitgezonderd bij een deel der bladen van rechts een .goede" pers hadden. Desniettemin meende het Hoofdbestuur, dat de Groninger bur gerij ook nu en dan door den Bond voorgelicht behoorde te worden en dit was dan ook de reden, dat een drietal malen openbare ver gaderingen in Groningen door den Bond belegd werden. De eerste bijeenkomst van dien aard had plaats op den 27sten Februari 1931. De belangstelling van de zijde van het publiek was toen zóó groot, dat het ruime Marktplein zwart zag van menschen, die geen plaats meer konden krijgen in het Grand-Theater, dat reeds een uur vóór den aanvang tot den nok gevuld was. Zelfs kwam het dien avond tot ongeregeldheden, die door ontevreden elementen onder het publiek veroorzaakt waren, met het gevolg, dat de politie moest ingrijpen. Een en ander gaf ons aanleiding, om bij de volgende vergaderingen, in overleg met den Politiecom missaris, regelingen te treffen, waardoor de belangstellenden zich tevoren van plaatsen konden voorzien. 7

Jaarverslagen | 1931 | | pagina 7