De gepubliceerde cijfers toonen aan, een enkele gunstig wending in een of ander bedrijf buiten beschouwing latende, dat de Haag- sche arbeidsmarkt een nog treuriger beeld geeft, dan gedurende de verschenen jaren. De werkloosheid stijgt nog steeds en daarmede de uitgaven voor de ondersteuning door de gemeenschap en analoog hiermede weder de belastingdruk op de inwoners en be drijven en de druk op de salarissen der ambtenaren. Dat dit in een stad als den Haag, met voor het meerendeel vast inkomen-genietende inwoners, op de vermakelijkheidsbedrijven een sterken terugslag moet geven, is duidelijk; elk onzer heeft indivi dueel hiervan de treurige gevolgen aan den lijve ondervonden. Verder dient te worden gememoreerd de gewijzigde monetaire situatie, ontstaan door het verlaten van den gouden standaard door Nederland in September j.1. Vastgesteld is, dat een stijging van den levensstandaard niet voorkomen kon worden, waardoor de gewij zigde muntpolitiek een indirecte verlaging der salarissen, pensioe nen etc. bleek tengevolge te hebben; van de voordeden van een stimulans voor handel en exportindustrie profiteert een ambtenaars stad als den Haag niet of slechts indirect en veel later. Alhoewel de opbrengsten der Belasting op de Vermakelijkheden, aan de hand van de gepubliceerde cijfers over 1936 een geringe stijging in vergelijking met 1935 te zien geven, dient rekening ge houden te worden met de toename van het aantal hier ter stede gevestigde bioscooptheaters. Deze stijging mag dan ook niet worden beschouwd als een symptoom eener economische opleving in de ondernemingen onzer leden. De stijging gedurende de laatste maanden van 1936 moet vooral worden toegeschreven aan de verhoogde belangstelling in verband met de vertooning der actualiteiten van de verloving en het huwelijk van H.K.H. Prinses Juliana met Z.K.H. Prins Bernhard. Verder is vastgesteld, dat de gemiddelde toegangsprijs over 1936 in vergelijking tot die in 1935, wederom aanmerkelijk is gedaald. Ik meen het overzicht omtrent het verhandelde in de diverse Bestuurs- en Afdeelingsvergaderingen te moeten aanvangen met het memoreeren van een belangrijke gebeurtenis gedurende het verschenen jaar. Hoewel met recht zou kunnen worden opgemerkt, dat die welke bedoeld wordt, niet kan worden beschouwd als een specifiek Haag- sche, doch als een Nederlandsche, doet dit niets af aan het feit, waar deze zich in het bijzonder in de hofstad concentreerde en alle 143

Jaarverslagen | 1936 | | pagina 139