DE SMALFILM. In het voorbije jaar vormde de smalfilm een steeds grooter wor dende bedreiging voor het bonafide film- en bioscoopbedrijf. Het gevaar zat hem voorloopig niet zoozeer hierin, dat de 35 mm. breedte als gevolg van de verbeteringen aan en de standaardisee ring van de 16 mm. projectie zou worden overwoekerd. Het viel immers op de vingers uit te rekenen, dat de geringe bezuiniging, welke door de toepassing van de smalbreedte op het ruwmateriaal zou worden verkregen, voor de wereldindustrie niets had te betee- kenen in vergelijking met de geweldige kosten, waarop het geheele film- en bioscoopbedrijf zou worden gejaagd door de in dat geval noodzakelijk geworden vervanging van de bestaande kostbare, en we mogen gerust zeggen prachtige en nagenoeg perfecte appara tuur door een minder doelmatige en minder geperfectionneerde 16 mm. apparatuur. En ook was het niet het amateurisme, dat als vanzelf een weligen voedingsbodem vond in deze technische evolu tie op het gebied van hulpmiddelen, benoodigd om te komen tot de vervaardiging van een film, dat op eenigerlei wijze nadeel aan ons bedrijf kon berokkenen. De allesoverheerschende kwestie was veeleer deze, dat buiten het bonafide bedrijf om een ongebonden, vliegend kleinbedrijf uit den grond zou schieten, dat zich met betrekkelijk geringe kosten op dikwijls niet te contröleeren wijze het geheele land door op het terrein zou begeven van het georganiseerde film- en bioscoop bedrijf en dit bedrijf in ieder geval een niet te begrooten schade zou gaan berokkenen. Dat dit gevaar niet denkbeeldig was, bewijzen de feiten. Meer malen immers hebben wij het afgeloopen jaar in alle mogelijke lokalen, hetzij daartoe al of niet speciaal ingericht, alsook in cafés, het clandestien geven van filmvoorstellingen moeten signaleeren. Wanneer den laatsten tijd dan ook het smalfilmvraagstuk door ons werd aangeroerd, geschiedde dit niet bij wijze van strijd tegen het formaat, noch tegen het amateurisme en zelfs niet tegen het smalfilmbedrijf alszoodanig. Zoo kon het gebeuren, dat, toen de Afdeelingsraad aan het Hoofdbestuur verzocht wijziging te brengen in het Bedrijfsbesluit inzake smalfilms in dezen zin, dat de filmverhuurders geen smalfilm- 26

Jaarverslagen | 1936 | | pagina 26