dergelijks voorloopig tot het land der vrome wenschen behoort. Gelijk met zoovele kwesties betreffende de film het geval is ge weest, heeft het Hoofdbestuur daarom terzake zelf het initiatief moeten nemen. Reeds in 1935 had het een Bedrijfsbesluit inzake Smalfilms in het leven geroepen, om de leden van den Bond, die immers een hooge huur hebben te betalen voor de door hen te vertoonen films, te beschermen tegen de smalfilmcopieën van deze zelfde films. Tot dan toe was het gebruik geweest, dat de filmproducenten in het buitenland zich bij den verkoop van films op 35 mm breedte de vrijheid voorbehielden om smalfilmcopieën daarvan in omloop te brengen. Met het Bedrijfsbesluit van 17 Juni 1935 is echter een poging gedaan om te voorkomen, dat smalfilmcopieën van films, waarvan de leden van den Bond de vertooningsrechten hebben, in handen van onbevoegden komen. In aansluiting op dit Besluit heeft het Hoofdbestuur toen de ver schillende organisaties op het gebied van film- en bioscoopbedrijf in Europa en Amerika hiervan kennis gegeven met het verzoek ook haar leden te willen verbieden de vertooningsrechten op het normaalbreedteformaat van een film voor wat de vertoon ing in Nederland betreft aan iemand over te dragen, zonder hem tegelij kertijd diezelfde rechten op het smalbreedteformaat van de betref fende film af te staan. Dat het Hoofdbestuur goed gezien had, heeft het afgeloopen jaar overduidelijk bewezen. Hierbij wenschen wij niet te spreken van den smalfilmchaos in het buitenland. Wij hebben waarlijk wel genoeg aan hetgeen zich op het gebied van de smalfilm tot heden in ons land heeft afgespeeld. Herhaaldelijk immers zijn pogingen ondernomen om smalfilm- vertooningen te geven in café's en andere bedrijven, zelfs winkel bedrijven, terwijl ook tal van vereenigingsgebouwen, clublokalen etc. publieke vertooningen met smalfilm, met het oogmerk om winst te maken, hebben gegeven. De Omnicum-débacle. Nog versch ligt in ons geheugen de debacle van de Omnicum- filmmaatschappij te 's-Gravenhage, een onderneming, die zich de productie en distributie van smalfilms in ons land ten doel had ge steld, doch die als eenling ook al als gevolg van de zeer geringe inkomsten, welke zij in verband met de geringe draagkracht van de 28

Jaarverslagen | 1936 | | pagina 28