TER INLEIDING. Scheen het vorig jaarverslag nog eenige verve te hebben dank zij een hoog gestemd overzicht van de door den Nederlandschen Bioscoop-Bond georganiseerde herdenking van het veertig jarig bestaan der cinematographie, het verslag over 1936 moet zich daarentegen beperken tot de sobere weergave van minder mar kante gebeurtenissen, gebeurtenissen, meestal van internen, zuiver organisatorischen aard. Dit wil echter geenszins zeggen, dat het afgeloopen jaar minder belangrijk zou zijn geweest dan zijn voorganger. Integendeel! Meer dan ooit was dit jaar voor het film- en bioscoopbedrijf zoo wel als voor zijn Bond een weerspiegeling van het algemeen economisch aspect in den lande; en daarvan kan toch kwalijk wor den getuigd, dat het den laatsten tijd onbewogen is gebleven. Naast eenige hoopgevende verschijnselen in het bedrijfsleven teekenden zich daarop vooralsnog immers in sterke mate de gevolgen af van de doorzetting der financieele draagkrachtvermindering bij de be volking. Ten duidelijkste wordt zulks gedemonstreerd door de ontvangst- cijfers, welke ons betreffende het bioscoopbedrijf vanuit sommige vooraanstaande gemeenten onder de oogen komen. Tegen de ge woonte in doen wij er thans eenige grepen uit. Stijging bioscoopbezoek. Daling recettes. Nemen we 1930 als basisjaar, dan vertoont het bioscoopbedrijf in Amsterdam in 1936 een vermindering van recettes met ruim 18 een vermindering van den gemiddelden entreeprijs met ruim 31 een toename van het bioscoopbezoek met bijna 19'% en een verhooging van de theatercapaciteit met ruim 40%. Vergeleken bij 1935 zijn de ontvangsten over 1936 met bijna 5% toegenomen en het aantal bezoekers met 9,3%, terwijl de gemiddelde entreeprijs daarentegen met ca. 4 omlaag liep. In Rotterdam zijn de ontvangsten over 1936 sedert 1930 met 18,5 achteruit geloopen en valt ten opzichte van 1935 een stij ging te constateeren van ruim 1 Het bezoekersaantal steeg sedert 1930 met 29'% en van 1935 op 1936 met ruim 8,5:%. De 3

Jaarverslagen | 1936 | | pagina 3