derzoek te Utrecht. Als lid in de Commissie van Bijstand dezer stichtingen benoemde het Hoofdbestuur in de plaats van den heer B. D. Ochse, die als zoodanig bedankte, den heer C. S. Roem. Herhaaldelijk hadden wij in 1936 contact met de Nederlandsche vereeniging voor cultureele films. Een en ander vond zijn oorzaak in de omstandigheid, dat bij deze vereeniging, de zgn. „Cultuurfilm- centrale" bezwaren bestonden tegen het verbod aan de leden van den Bond om films aan niet-leden te leveren, tenzij deze geplaatst zijn op de „Lijst van Geen Bezwaar". Onzerzijds konden wij het met deze bezwaren niet eens zijn, om dat alle cultureele films voor den verhuur aan niet-leden waren vrij gegeven. Het bleek echter, dat de Cultuurfilmcentrale ook andere films, die dus niet overeenkomstig art. 1 sub 2, 2e lid van de Bioscoopwet waren toegelaten, tot zich wilde trekken. Hiertegen moest het Hoofdbestuur zich verzetten, al verklaarde het zich gaarne bereid geval voor geval te beoordeelen en te zien of de betreffende films zouden kunnen worden vrijgegeven. Hier kwam nog bij, en dit betrof speciaal de werkzaamheid dei vereeniging, dat het onderverhuren van films aan de leden van den Bond verboden was, zoodat het van zelf sprak, dat de Bond aan een vereeniging, al dan niet geplaatst op de Lijst van Geen Be zwaar, zeker niet zou kunnen toestaan, dat zulk een vereeniging films, welke zij van de leden van den Bond had gehuurd, aan an dere vereenigingen zou onderverhuren. Aangezien de Cultuurfilmcentrale eigenlijk niets anders deed dan onderverhuren en daardoor in strijd handelde met de Bondsvoor- waarden, vormde dit element op zichzelf reeds een beletsel om de vereeniging op de Lijst van Geen Bezwaar te plaatsen. De Cultuurfilmcentrale heeft over een en ander nog nader over leg gepleegd met vertegenwoordigers van de Bedrijfsafdeeling Film verhuurders, doch dit heeft niet tot eenig resultaat geleid. Wij hebben ons standpunt derhalve moeten handhaven. Met instemming heeft het Hoofdbestuur er kennis van genomen, dat de Vereeniging voor Cultureele films ertoe over is gegaan jaar lijks eenige wedkampen te organiseeren voor Nederlandsche films, waarbij voor de beste films prijzen zullen worden uitgeloofd. Met de samenstelling van de jury voor deze wedkampen heeft het Hoofd bestuur zich geheel kunnen vereenigen, en ingevolge een verzoek der vereeniging heeft het den heer C. S. Roem, Vice-Voorzitter van den Nederlandschen Bioscoop-Bond en Directeur van de N.V. 84

Jaarverslagen | 1936 | | pagina 84