36 Herdenking veertigjarig bestaan en Koninklijke Galavoorstelling Op 11 Februari 1918 werd te Amsterdam op gericht de „Bond van Exploitanten van Neder- landscbe Bioscope Theaters", die op 18 Juli 1921, toen ook de filmverhuurkantoren toe traden, werd omgedoopt in Nederlandsche Bioscoop-Bond. Het Hoofdbestuur meende, dat er alle reden voor bestond het veertigjarig jubileum van de Bond, die in de loop der jaren is uitgegroeid tot de centrale werkgeversorga nisatie van alle takken van het Nederlandse filmbedrijf bioscoopexploitatie, filmimport en -verhuur, filmproductie en filmfabricage en in dit opzicht in de wereld een unieke plaats inneemt, op passende wijze te vieren. Het kwam het Hoofdbestuur wegens verschil lende oorzaken raadzaam voor de jubileum- feestelijkheden niet op 11 Februari zelf te doen plaats vinden, maar op een later en geschikter tijdstip in het jaar. Nochtans wilde het Hoofd bestuur het feit als zodanig niet geheel onge- merkt laten voorbijgaan. In de buitengewone ledenvergadering van 10 Februari, de Oude jaarsdag van het veertigste Bondsjaar, sprak de Bondsvoorzitter een kort herdenkingswoord uit. Na afloop der vergadering bleven de leden op uitnodiging van het Hoofdbestuur nog enige tijd op genoeglijke wijze bijeen. De herdenking werd op grondige wijze door het Hoofdbestuur voorbereid teneinde een waardig, doch daarom niet minder feestelijk verloop tot stand te brengen. Reeds bij circu laire van 1 September kon het Hoofdbestuur de leden mededeling doen van het volledige, zeer gevarieerde programma van het jubileum, welks viering plaats had op 1 en 2 October. De festiviteiten namen een aanvang op Woens dag 1 October met een buitengewone leden vergadering, die werd gehouden in de grote zaal van Hotel Krasnapolsky te Amsterdam. Deze drukbezochte vergadering, welke geheel was gewijd aan de herdenking van het veertig jarig bestaan, heeft door haar imposant karak ter bij allen die haar hebben bijgewoond, een diepe indruk achtergelaten. Deze herdenkings vergadering verkreeg bijzondere distinctie door de aanwezigheid van de Staatssecretaris van het Ministerie van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen, Zijne Excellentie Mr. R. G. A. Höppener, die was vergezeld van de Chef van de Afdeling Kunsten van zijn ministerie, Dr. J. Hulsker. Na de openingsrede van de Bondsvoorzitter, de heer Joh. Miedema, die de vele facetten van het Bondswerk in een historisch overzicht be lichtte, bracht de Staatssecretaris hulde voor de belangrijke taak welke de Bond in ons land verricht ten behoeve van de filmcultuur in ruime zin en het geestelijke welzijn van het Nederlandse volk dank zij de organisatorische arbeid. Aan het slot van zijn rede deed Mr. Höppener mededeling van de benoeming tot Ridder in de Orde van Oranje-Nassau van de Bondsvoorzitter, met welke Koninklijke on derscheiding de erkentelijkheid tot uitdruk king werd gebracht voor hetgeen de heer Miedema en de Bond voor het Nederlandse filmwezen hebben gedaan. De Directeur van de Nederlandsche Bioscoop- Bond, de heer J. G. J. Bosman, gaf hierna een uitvoerige beschouwing over de karakteristiek van de Bond, waarbij hij inzonderheid wees op de grote problemen waarvoor het film- en bioscoopbedrijf zich, evenals veertig jaar ge leden, gesteld ziet en die, zij het ook onder geheel andere omstandigheden, wederom de gezamenlijke, krachtige inspanning van alle bedrijfsgenoten opeisen. Na de rede van de Bondsdirecteur werden het Hoofdbestuur door de heren C. van Willigen, H. S. Boekman en C. S. Roem in hun respectieve functies van Voorzitter van de Afdelingsraad, Voorzitter der Bedrijfsafdeling Filmverhuurders en Voorzitter van de Bedrijfsafdeling Film fabrikanten en Filmproducenten namens de afdelingen gelukwensen aangeboden, verge zeld gaande van passende geschenken. De heer H. W. Hagenberg, aan wie blijkens de ter ver gadering gedane mededeling de persoonlijke titel van Adjunct-Directeur door het Hoofd bestuur was verleend, feliciteerde het Hoofd bestuur uit naam van de medewerkers van het Bondsbureau, eveneens onder aanbie ding van een geschenk. De Bondsdirecteur overhandigde ten slotte een persoonlijk ge schenk in de vorm van de op fraaie wijze in gebonden, met de hand geschreven, notulen van de roemruchte oprichtingsvergadering van de Bond dd. 11 Februari 1918. Een van de hoogtepunten van deze buitengewone leden vergadering werd wel gevormd door de benoe ming tot ere-leden van de heren Ch. van Biene te Arnhem, G. J. Milius te Hoogezand en B. D. Ochse te Heemstede, die zich in tal van functies uitermate verdienstelijk hebben ge maakt voor de Bond en zijn leden. In dit be stek mag zeker niet onvermeld blijven de schenking van 40.000,aan de Stichting Bio-

Jaarverslagen | 1958 | | pagina 37