Afdeling Het Oosten 77 Frigge van gedachten wisselen en men kan er altijd een of meer leden van het Bestuur treffen. Zoals vermeld kwam de Afdeling weinig bijeen, om precies te zijn alleen op de jaarvergadering in Februari. Belangrijke punten werden er niet behandeld, slechts de reglemen tair voorgeschrevene. In de samenstelling van het Bestuur kwam geen ver andering en ziet er dus als volgt nog uit: H. Zondervan, Voorzitter; Mevr. F. F. de Vries-Even- huis, Vice-Voorzitter; G. Schepel, Secretaris; H. Bis schop, Penningmeester en J. S. Thedinga, Commissaris. De vertegenwoordigers in de Afdelingsraad waren de heren Bisschop, Schepel en Zondervan. In de Ledenraad werden wij vertegenwoordigd door de Voorzitter. Enige theaters gingen in 1958 tot een min of meer in grijpende restauratie over, terwijl op 23 December de familie Abeln het nieuwe Astra Theater in Klazinaveen opende. De Bondsvoorzitter, de heer Miedema, de Ere- voorzitter van onze Afdeling, enige Bestuursleden en verschillende collega's hadden de lange weg naar Kla zinaveen door de mist gevonden en gaven van hun aanwezigheid blijk. De heer Lubberman beëindigde in Finsterwolde zijn exploitatie doch opende er in Beerta een in het Dorps huis, wat enige wrijving teweeg bracht met de collega's in Winschoten. Op 1 October, tijdens de feestelijke vergadering te Am sterdam, werd ons lid de heer Joh. Miedema Ridder in de Orde van Oranje Nassau en de heer G. J. Milius ere-lid van de Nederlandsche Bioscoop-Bond. Een grote eer voor hen. Ook de Afdeling is hier trots op. In 1958 kwam het Werktijdenbesluit tot stand. Met het in praktijk brengen hiervan komen nogal moeilijkheden voor. Het is te hopen, dat er spoedig wijzigingen aan gebracht kunnen worden. De bedrijfsresultaten over 1958 leken eerst niet zo goed te worden als de voorgaande jaren, doch het laatste kwartaal was over de hele linie zo goed, dat 1958 zelfs nog iets beter is geworden dan 1957. Dit zullen wij wel te danken hebben aan de twee films die juist in die periode groot succes hadden, te weten „De Brug over de Kwai" en „Fanfare". Hieruit volgt dan weer, wat ook in het vorige jaarverslag werd vermeld, dat de films het moeten doen. Maar dan tegen een redelijker percentage dan wat over het algemeen tegenwoordig wordt gevraagd. De exploitanten moeten nog veel meer samenwerken om deze hoge prijzen tegen te gaan. In 1959 zal moeten blijken, dat er innige samenwerking kan zijn; niet alleen tussen de kleinere bedrijven, maar ook tussen de grotere. In Groningen werden niet zo veel trade-shows meer gehouden als in de voorgaande jaren. Dit ligt hoofd zakelijk aan de exploitanten zelf, die deze shows niet meer bezoeken. Het is jammer, want ook hierdoor is er geen regelmatig contact. Moge ik dan eindigen met de hoop uit te spreken, dat onze leden in goede gezondheid en succes in zaken nog lang gespaard mogen blijven als steunpilaren in ons mooie bedrijf en onze organisatie. Delfzijl, Januari 1959. G. SCHEPEL, Secretaris. Het jaar 1958 is voor onze Afdeling kalm verlopen. Hoewel de ontvangsten wel iets terugliepen, was de teruggang toch niet verontrustend. De televisie was vooral in ons gewest, waar men de Duitse programma's zeer goed ontvangt, een flinke concurrent. Vele leden gaven op vergaderingen uitdruk king aan hun wrevel, als zij de gesubsidieerde televisie zien naast de enorme druk der vermakelijkheidsbelas- ting, welke voor bioscopen geldt. Deze vermakelijk- heidsbelasting was trouwens op elke vergadering een punt van bespreking. Hoe moet men toch denken over Gemeentebesturen, die millioenen investeren in onren dabele schouwburgen met ieder jaar terugkerende te korten en aan de andere kant weigeren de bioscopen een verlaging te geven van de exorbitant hoge ver- makelijkheidsbelasting. Nog steeds zijn er in ons district onderscheiden gemeenten die krampachtig vasthouden aan de 35%, terwijl in bijna alle andere gemeenten deze belasting ligt boven die van andere vermakelijk heden. Het is verheugend, dat ondanks dit alles verschillende van onze leden blijk hebben gegeven hun durf en ener gie niet te verliezen door nieuwe theaters te openen of te vernieuwen. Dit jaar opende te Nijmegen het nieuwe Studio Theater, terwijl wij van de gerestaureerde thea ters willen noemen de Luxor-bioscoop te Neede en het Apollo Theater te Huissen. Het is een genoegen te kunnen vermelden, dat ons lid de heer Ch. v. Biene te Arnhem op grond van zijn grote verdiensten tot Erelid van de Bond werd benoemd. Daar in het jaar 1959 de Afdeling vijf en twintig jaar bestaat, is in het afgelopen jaar al veel tijd besteed dit feit te zijner tijd feestelijk te kunnen herdenken. De samenwerking van het Bestuur liet ook dit jaar niets te wensen over. Het bestond uit J. Nijland Jr., Voor zitter; K. W. Elverding, Secretaris; J. H. Kroon Vice- Voorzitter; J. Santé Thedinga, Penningmeester en H. J. Snelders, lid. Terugblikkende op het jaar 1958 gaan wij het nieuwe jaar met voldoende optimisme in. Nijmegen, 23 Februari 1959. K. W. ELVERDING, Secretaris.

Jaarverslagen | 1958 | | pagina 77