dat deze films door meer mensen in het buitenland worden gezien dan in het eigen land. Teneinde hierin verbetering te brengen, zou het aanbeveling verdienen in sterkere mate dan tot nu toe het geval is geweest te streven naar shorts met een ver toningslengte van niet meer dan 10 a 15 minuten, waardoor het opnemen in de bioscoopprogramma's minder moeilijkheden zal opleveren dan wanneer sprake is van voorfilms met een grotere lengte. De deelneming aan buitenlandse filmfestivals was geringer dan in 1960, hetgeen men zou kunnen beschouwen als een Nederlandse bijdrage in het internationale streven naar beperking van het steeds stijgende aantal internationale filmmanifesta- ties, welke stijging aan de waarde van het geheel slechts afbreuk kan doen. Volgens gegevens van het Ministerie van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen, dat als regel de inzending van Nederlandse films naar buitenlandse festivals verzorgt, en zich wederom op verdienstelijke wijze van deze omvangrijke taak heeft gekweten, werd ditmaal met 103 inzendingen aan 45 festivals, verspreid over de gehele wereld, deelgenomen tegen 158 inzendingen naar 72 festivals in 1961. Er zijn in totaal 26 buitenlandse prijzen verworven, waarvan de in het verslagjaar gereedgekomen veelbesproken korte film „Het huis" van Louis A. van Gasteren, er vier verwierf, namelijk tijdens de festivals te Edinburg, Leipzig, Cork en San Francisco, terwijl bovendien een eervolle vermelding werd verkregen tijdens de Internationale Filmweek Arnhem 1961. Carillon Films verwierf voor haar film „Profiel van een industrie" een eervolle ver melding in San Francisco evenals voor haar reeds uit 1960 stammende film „Tradition in travel". Jan Schefer won tijdens het industriële filmfestival in Turijn de Zilveren Bokaal met zijn film „Leven in overvloed". De in samenwerking met bondsleden tot stand gekomen films „De Lage Landen" van George Sluyzer en „Het gerucht" van Kees Brusse, werden beide in Vancouver onder scheiden. Eerstgenoemde film verwierf voorts prijzen in Berlijn, Cork en Brussel. Bovendien werd „De Lage Landen" bekroond met de Staatsprijs voor de filmkunst 1961, welke prijs ter gelegenheid van de Filmweek in Arnhem, aldaar aan George Sluyzer werd uitgereikt. De reeds het vorig jaar klaargekomen films „Faja Lobbi" en „Prijs de zee" van Herman van der Horst en „Glas" van Bert Haanstra, zetten in 1961 hun zegetocht langs de verschillende festivals voort en werden respectievelijk bekroond in Toulon, Boston en Mexico. Joop Geesink's Dollywood en Starfilm legden tijdens het Internationale Reclame filmfestival te Cannes beslag op niet minder dan 6 prijzen, hetgeen bij een totale inzending van 1100 films uit 28 landen als een groot succes moet worden beschouwd. Verder ontving Geesink een van de drie jaarprijzen van het Genootschap voor Reclame, benevens de speciale prijs van de Vereniging van Bioscoopreclame-exploi tanten. De beide overige prijzen van het Genootschap gingen naar reclamefilms van Polygoon en Uniefilm. Hoewel de prijzenregen iets minder overvloedig was dan het vorig jaar, mag toch 15

Jaarverslagen | 1961 | | pagina 16