tussen de volkeren van de aangesloten landen. De uitreiking geschiedde door Dr. H. J. Reinink, Directeur-Generaal voor de Kunsten en de Buitenlandse Culturele Betrekkingen. Op het zeer uitgebreide filmprogramma stonden werken van de buitenlandse regis seurs Ingmar Bergman, John Cassavetes, Claude Chabrol, Yves Ciampi, Peter Gorski, Guy Green, Jerzy Kawalerowicz, Daniel Petrie, Karel Reisz, Wolfgang Staudte en Edwin Zbonek. Ofschoon er geen nieuwe Nederlandse hoofdfilms voor vertoning beschikbaar waren, ontbrak het Nederlandse element niet. Integendeel, op een enkele uitzondering na waren in de voorprogramma's korte Nederlandse speelfilms en documentaires opgenomen, die het overtuigend bewijs leverden van het zeer hoge peil, ook internationaal erkend, van de korte Nederlandse film. De Nederlandse filmers, wier werk ditmaal excelleerde, waren P. Alsemgeest, Kees Brusse, Peter Creutzberg, Louis van Gasteren, Max de Haas, George Sluizer en J. Wiertsema. Een van de vermaarde poppenfilms van de N.V. Joop Geesink's Filmproductie Dollywood en het niet minder vermaarde filmjournaal van Polygoon/Profilti completeerde het Nederlandse aandeel in het filmprogramma. Het ligt voor de hand, dat een filmweek zich bijzonder leent voor het houden van congressen, exposities en dergelijke. De Stichting Filmcentrum en de Stichting Katho lieke Filmactie hielden respectievelijk op 7 en 8 juni bijeenkomsten. In de bovenfoyer van het Rembrandt Theater had de Bedrijfsafdeling Filmfabrikanten en Filmproducenten een expositie ingericht van foto's en materiaal gewijd aan de Nederlandse filmproductie der laatste vijf jaren. Deze tentoonstelling „De Neder landse film in foto" werd op maandagmiddag 5 juni geopend door Prof. Dr. Ph. J. Idenburg in zijn hoedanigheid van voorzitter van de sectie Filmkunst van de Raad voor de Kunst. Deze interessante expositie mocht zich in een druk bezoek verheugen. Ongetwijfeld bezat ook de oude reisbioscoop, welke de Stichting Nederlands Film museum onder de naam „Images fantastiques en bioscope" presenteerde, het karakter van een tentoonstelling. Deze historische reisbioscoop, die geheel in stijl een pro gramma van oude filmdocumenten vertoonde, werd op maandagochtend 5 juni door de Bondsvoorzitter, de heer Joh. Miedema, geopend. De Arnhemmers toonden voor deze op de Jansplaats geconstrueerde reisbioscoop veel belangstelling. De traditionele openluchtvoorstellingen werden, ondanks minder gunstige weers omstandigheden, door een talrijk publiek gevolgd. De leiding der voorstellingen die op woensdagavond 7 juni en vrijdagavond 9 juni op het Koningplein plaats vonden, was bij de technische dienst van de Bond in goede handen. Door het belangwekkende en afwisselende programma, door de uitnemende technische kwaliteit, alsook door het direct contact met de Arnhemse bevolking, kan dit programma-onderdeel van de filmweek weer als geslaagd worden beschouwd. Het feestelijke aspect van de filmweek werd verhoogd door de ontvangsten, die werden gegeven door het gemeentebestuur van Arnhem, het Bestuur van de Stichting Internationale Filmweek Arnhem 1961 en door ondernemingen en organisaties op filmgebied in binnen- en buitenland. Het gezellige tennistournooi op Park Beekhuizen voor bedrij f sgenoten had een meer intiem karakter. Bij de opsomming der activiteiten in het kader van de filmweek mogen niet onver meld blijven de publicaties van de Bedrijfsafdeling Filmfabrikanten en Filmprodu- 42

Jaarverslagen | 1961 | | pagina 43