conferentie inzake film en televisie, die van 15 tot 19 februari in Brussel plaats vond. In de activiteiten van eerstgenoemde drie inter nationale organisaties, waarvan wij in ons vorige jaarverslag uitvoerig melding hebben gemaakt, deden zich in 1961 geen bijzondere afwijkingen voor, met dien verstande dat werd voortgewerkt op basis van de reeds vastgestelde „verlanglijsten". In het jaarverslag van de Nederlandsche Bioscoop- Bond zal aan de internationale betrekkingen de nodige aandacht worden geschonken en wij willen derhalve hier volstaan met een verwijzing. De Selectiecommissie voor het Eurovisiefilm festival, waarin naast vertegenwoordigers van de overheid en van de Nederlandse Televisie Stich ting, de Administrateur van de Afdeling zitting had, koos na ampel overleg een tweetal films voor in zending naar het festival dat in de eerste weken van mei te Cannes plaats vond. De betrokken films, te weten ,,De koers bepaald" van de N.V. Multifilm en „Gevleugelde verovering" van Peter Creutzberg werden door het publiek goed ont vangen, doch kwamen niet in aanmerking voor een van de prijzen. DE PRODUCTIE In tegenstelling tot het vorige jaar was het in de speelfilmsector zeer rustig. Er kwam slechts één Nederlandse hoofdfilm in première, te weten „Het mes", die reeds in 1960 vrijwel gereed was. Voorts werd gewerkt aan de film „Kermis in de regen", die echter pas in 1962 in vertoning zal komen, hoe wel de opnamen per het einde van het verslagjaar voltooid waren. Daarnaast bestonden echter ver scheidene productieplannen en het ziet er naar uit, dat er daarvan in 1962 tenminste vier gereali seerd zullen worden, zodat wij dan een flink aantal Nederlandse speelfilms kunnen verwachten. De jeugdspeelfilmonderneming Rex Film zette ook in 1961 haar activiteiten onverdroten voort en er kwamen wederom twee films gereed, te weten „Verraad van de zwarte roofridder" en „Robin Hood en zijn schelmen". Dit bedrijf heeft aldus sedert 1950 niet minder dan tien jeugdspeelfilms op zijn naam gebracht en is er aldus doende geheel alleen in geslaagd een continue Nederlandse jeugd- speelfilmproductie tot stand te brengen. Op het gebied van de korte films heerste de ge bruikelijke bedrijvigheid. Er werden wederom tal rijke verdienstelijke documentaires, reclamefilms en andere korte films vervaardigd, waarvan het onderstaande overzicht een beeld geeft: NEDERLANDSE FILMPRODUCTIE IN 1961 Categorie Aantallen gereed in voorberei ding/productie Hoofdfilms 1 6 Jeugdfilms 2 2 Documentaires - vrij 7 4 Documentaires - opdracht 20 8 Opdrachtfilms/instructiefilms 23 36 Reclamefilms 113 ±40 T.V.-films 4 6 Daarenboven zijn nog tientallen televisiespots voor het buitenland tot stand gekomen en maakten de journaalbedrijven ettelijke honderden actualiteiten voor het bioscoopjournaal en voor de televisie. Er zijn dus dit jaar, afgezien van reclame- en tele visiefilms, 50 korte films gereed gekomen tegen 32 in 1960 en er waren niet minder dan 54 (43) films in voorbereiding. BEKRONINGEN De successen die speciaal de Nederlandse korte films in het verleden zowel in het binnen- als in het buitenland hebben geboekt, zijn ook in 1961 gecontinueerd. Daar is thans nog aan toegevoegd het succes van twee Nederlandse speelfilms en wel „Het mes", die tot dusverre een tweetal prijzen wist te veroveren, te weten de Zilveren Roos die ter gelegenheid van de Film week Arnhem 1961 werd uitgereikt en een speciale onderscheiding op het filmfestival in Edinburg, terwijl „Makkers staakt Uw wild geraas" een Zilveren Beer van het festi val te Berlijn verwierf. Volgens gegevens van het Ministerie van Onder wijs, Kunsten en Wetenschappen, dat ook dit jaar de Nederlandse filmvertegenwoordiging op buiten landse festivals op bekwame wijze regelde, werd met 103 inzendingen deelgenomen aan 45 film festivals verspreid over de gehele wereld. Er zijn in totaal 26 prijzen verworven. De meest bekroonde korte film die in het lopende verslagjaar is gereed gekomen was wel „Het huis" van Louis A. van Gasteren. Deze film verwierf vijf prijzen, te weten op de filmfestivals te Edinburg, Leipzig, Cork en San Francisco, alsmede een eer volle vermelding tijdens de Filmweek Arnhem 1961. Daarnaast boekte ons nieuwe lid Jan Schefer reeds in het eerste jaar van zijn lidmaatschap een fraai succes door met zijn film „Leven in overvloed" op het internationale conservencongres te Parma de gouden medaille te winnen en tijdens het indus- 78

Jaarverslagen | 1961 | | pagina 77