AFDELING AMSTERDAM triële filmfestival in Turijn de zilveren bokaal. In de reclamesector was het wederom Joop Geesink's Filmproductie die tijdens het internatio nale reclamefestival te Cannes niet minder dan zes prijzen in de wacht wist te slepen op een totaal van 1100 reclamefilms afkomstig uit 28 landen. Voorwaar wederom een enorm succes. Bovendien kreeg Geesink één van de drie jaar prijzen van het Genootschap voor Reclame, be nevens de speciale prijs van de Nederlandsche Vereeniging van Bioscoopreclame-Exploitanten voor zijn Nutricia-film. De beide overige prijzen van het Genootschap gingen naar Polygoon res pectievelijk Uniefilm. Van de films die reeds in 1960 gereed kwamen verwierf „De Lage Landen", vervaardigd door George Sluizer, de Staatsprijs voor de Filmkunst 1961 en bovendien diverse prijzen in Berlijn, Van- couver, Cork en Brussel. De films ,,Faja lobbi", „Prijs de zee" en „Glas" werden tenslotte ook dit jaar weer bekroond en wel respectievelijk in Toulon, Boston en Mexico. Daarenboven werden de films „Dorp aan de rivier", „Het mes", „Fanfare", „Makkers staakt Uw wild geraas" en „De zaak M.P." in het buitenland in roulatie gebracht. Genoemde films zijn gunstig ont vangen onder andere in Scandinavië, Duitsland, Zwitserland en Engeland, zomede in enige landen achter het IJzeren Gordijn. In de latoratoriumafdeling kwam evenmin verande ring, zodat het aantal filmfabrieken evenals in 1960 tien bedroeg. VOORUITZICHTEN Gezien de resultaten in de afgelopen jaren, het grote aantal in voorbereiding zijnde films en het algemene conjunctuurbeeld, is er geen aanleiding om het komende jaar minder gunstige verwach tingen te koesteren, integendeel. Het is verheugend, dat de door het Ministerie van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen gevoteerde bedragen voor de Nederlandse filmproductie op nieuw zijn verhoogd en wel van 340.000,in 1961 tot ƒ400.000,— voor 1962. Daarbij komt nog, dat ook de overheidsbijdrage in het Productiefonds voor 1962 met 100.000,is verhoogd en dus voor 1962 ƒ325.000,— bedraagt. Een en ander neemt zeker niet weg, dat, zoals uit verschillende delen van het jaarverslag blijkt, waakzaamheid op de diverse terreinen geboden blijft, opdat ons productiebedrijf de plaats die het thans heeft verworven zal behouden en liefst nog zal kunnen consolideren. Daartoe is het speciaal nodig dat grote aandacht wordt besteed aan de verschillende internationale ontwikkelingen op productiegebied en wel in het bijzonder die in het kader van de Europese Econo mische Gemeenschap. HET LEDENTAL Het aantal filmproductiezaken bleef gehandhaafd op 33. Weliswaar kwam er een nieuwe zaak bij (van de drie andere verleende toestemmingen was de inschrijving per 31 December nog niet perfect), doch helaas moeten wij tevens melding maken van het overlijden van een der pioniers onder de pro ducenten, de heer Walter Smith, wiens bedrijf daar door werd opgeheven. Het Bestuur zal in deze zeker diligent blijven en het spreekt op deze plaats gaarne het vertrouwen uit, dat in het komende tiende jaar van het bestaan der Afdeling de Nederlandse productie van speel films zowel als van korte films een nieuw hoogte punt zal bereiken. De voortekenen bieden daartoe zeker hoopvolle perspectieven. Amsterdam, februari 1962 MR. H. B. F. J. A. PETERS, Secretaris. Het voorzichtige optimisme waartoe de uitkomsten van ons hoofdstedelijk bioscoopbedrijf in 1960, vooral in de tweede helft van dat jaar, aanleiding gaven, moet wat het afgelopen jaar betreft helaas plaats maken voor ernstige bezorgdheid. Ten op zichte van 1960 lag het bezoek niet minder dan 9,1% lager, en verminderden de netto-recettes met 4,1%. Het feit, dat ook de laatste week van het jaar, de zogenaamde Kerstweek, niet beantwoordde aan de hooggestemde verwachting, dat nog iets van de teruggang van het afgelopen jaar zou kun nen worden goedgemaakt, was een teleurstellende ervaring meer. Het bezoekcijfer lag voor de Kerst week 1961 op 71,8% van de Kerstweek 1960, die op 79

Jaarverslagen | 1961 | | pagina 78