Bedrijfsafdeling Filmproduktie bestuur heeft gewend met het verzoek een volledige invulling der recettestaten bij de leden-exploitanten te bepleiten. Het Hoofdbestuur heeft daarop een desbe treffende circulaire aan de leden-exploitan ten gezonden. Veel verbetering heeft dat niet opgeleverd. EEN VROEGER LID-FILMVERHUURDER KEERT TERUG Tot het lidmaatschap is teruggekeerd het filmverhuurkantoor der N.V. Metro-Gold- wyn-Mayer te Amsterdam, nadat zij de ex ploitatie van haar films verschillende jaren had overgedragen aan andere leden-film- verhuurders. Uiteraard bestond tegen de wedertoelating van Metro-Goldwyn-Mayer bij het bestuur der Bedrijfsafdeling Filmver huurders geen bezwaar. SAMENSTELLING COLLEGES In de jaarvergadering van 4 april 1973 zijn de periodiek aftredende bestuursleden, de heren J. Arkenbout, P. J. N. R. Ooms en P. Silvius herkozen. In plaats van de heer J. de Wilde, die wegens verlies der vereisten niet herkiesbaar was, werd gekozen de heer A. J. J. Duyvesteyn. Ter vergadering werd de heer De Wilde dank gebracht voor de vele en voortreffelijke diensten, welke hij gedurende meer dan 20 jaar als bestuurslid en als vice-voorzitter aan de afdeling heeft bewezen. Wij zullen de heer De Wilde, al dus sprak de voorziter, missen cm zijn wij ze woorden, zijn scherp inzicht en zijn grote ervaring op het gebied van het filmverhuur- bedrijf, waarvan hij ons altijd heeft laten profiteren. In plaats van de heer De Wilde heeft het bestuur uit zijn midden de heer W. Hemel raad tot vice-voorzitter benoemd. De jaarvergadering besloot tot het doen van een aanbeveling aan de Bondsraad tot her verkiezing van de heren P. J. N. R. Ooms en P. Silvius, die als leden van het Hoofd bestuur aan de beurt van aftreden waren. De Bondsraad heeft daaraan gevolg gege ven. VOORUITZICHTEN Aangezien een geleidelijke uitbreiding van het aantal bioscopen verwacht mag worden en in aanmerking nemende de toenemende belangstelling voor film en bioscoop, ziet het er naar uit, dat de verbetering van re cette- en filmhuuropbrengsten dit jaar zal worden voortgezet. Men hoede zich echter voor al te optimistische verwachtingen. De stijging van lonen en lasten tast niet alleen in ons bedrijf de rentabiliteit der on derneming aan met alle gevolgen van dien. Het zal de inspanning van alle bedrijfsgeno- ten vereisen om de verbetering van de gang van zaken ook in 1974 te handhaven. H. W. Hagenberg, secretaris INLEIDING Voor de Nederlandse hoofdfilm was 1973 een uitgesproken goed jaar, waarin niet minder dan 10 nieuwe films in roulatie kwamen, alsmede 1 nieuwe jeugdfilm. De omzet van de Nederlandse hoofdfilms waaronder ook films uit voorgaande jaren bereikte een absoluut rekord, te weten 22,9 van de totale bruto-recette! De in 1972 gesignaleerde teruggang op het gebied van de opdrachtfilm zette zich in 1973 weliswaar niet voort, maar er was evenmin sprake van een aanzienlijke verbe tering. De moeilijke economische situatie in het bedrijfsleven bleef zijn invloed uit oefenen op het desbetreffende deel van on ze bedrijfstak, waardoor hoogstens sprake is geweest van een per onderneming wisse lende mate van herstel ten opzichte van 1972. Tegen het einde van het verslagjaar wierpen energiecrisis en overheidsmaatrege len op het gebied van lonen en prijzen hun schaduwen vooruit, waardoor over de toe komst op dat moment weinig te voorspellen viel. Overigens was 1973 organisatorisch een bij zonder bedrijvig jaar waarin, zoals uit het vervolg van dit verslag moge blijken, zeer veel zaken de vergadertafels passeerden. LEDENVERGADERINGEN Er zijn in 1973 4 ledenvergaderingen ge houden, te weten op 25 januari, 28 maart, 13 april en 20 december. In de vergade ring van 25 januari vormde de bespre king van de wenselijkheid om te komen tot een struktuuronderzoek binnen de Afdeling een belangrijk discussiepunt, ter wijl voorts een groot aantal zaken, die door een groep van leden aanhangig waren ge maakt, ter tafel kwamen. Hiervan moge wor-

Jaarverslagen | 1973 | | pagina 70