films hun voorstel voor een eigen Afdeling in en werd de verdere behandeling van het Bestuursvoorstel aangehouden. Door het Be stuur zijn tenslotte nog mededelingen ge daan over een aantal lopende zaken, waar onder de aktiviteiten van de Vereniging voor Auteursrecht en de moelijkheden, die in de tweede helft van het verslagjaar zijn gere zen door het opereren van vaste televisie medewerkers op het terrein van de film- produktie. Er zijn, ter bestrijding van deze vorm van unfaire concurrentie, respectieve lijk prijsbederf, door het Bestuur stappen ondernomen bij het bestuur van de N.O.S. alsmede bij de daarvoor in aanmerking ko mende Ministeries, hetgeen echter per het einde van het verslagjaar nog niet tot tast bare resultaten had geleid. ONDERLINGE BIJEENKOMSTEN EN MANIFESTATIES De producenten van hoofdfilms vergader den vijfmaal in onderlinge bijeenkomsten, waarbij verschillende gezamenlijke proble men aan de orde kwamen op het terrein van de produktie en exploitatie van hoofdfilms. De laatste bijeenkomsten waren in hoofd zaak gewijd aan de reeds eerder genoemde struktuurwijzigingen binnen de Afdeling, respectievelijk de samenstelling van een eigen afdeling. Op 9 november werd op uitnodiging van het Mnisterie van Cultuur, Recreatie en Maatschappelijk Werk door vrijwel alle producenten van hoofdfilms deelgenomen aan een hearing te 's-Gravenhage, in hoofd zaak over de vraag of het voortbestaan van de Cinetone Studio's als centrale werkplaats voor het filmproduktiebedrijf onontbeerlijk moest worden geacht. Deze vraag werd door de vertegenwoordigers van het pro- duktiebedrijf bevestigend beantwoord. De achtergrond van deze hearing berustte op een verzoek van de Cinetone Studio's om overheidssteun, in hoofdzaak bestemd voor renovatiedoeleinden. Op 23 augustus werd in het Philips Ont- spannings Centrum te Eindhoven de mani festatie „Opdrachtfilm 1973" georganiseerd, ditmaal niet alleen door onze Afdeling, maar door een comité ,Audio-Visuele Ma nifestaties". In dit comité hadden afgevaar digden zitting van de Raad van Nederlandse Werkgeversverbonden, de Stichting Tech nisch Filmcentrum, de Amsterdamse Indus trie Vereniging en onze Bedrijfsafdeling. Gezamenlijk was afgesproken om ditmaal voor het eerst de selektie van films voor het jaarlijkse Internationale Industrële Flm- festval in de vorm van een manifestatie openbaar te doen plaatsvinden. Er waren 26 films aangemeld, waarvan er 19 in aan merking kwamen voor de openbare selektie. De films werden in 2 zalen getoond en de beide jury's wezen tenslotte 13 films aan, die als Nederlandse inzending naar het fes tival van Parijs zouden gaan. De publieke belangstelling was bijzonder groot en be stond uit rum 300 vertegenwoordigers van vrijwel alle geledingen van handel en indus trie. De inhoud en uitvoering van de mani festatie werd als bijzonder geslaagd erva ren. In het kader van „Opdrachtfilm 1973" werd voor het eerst de door het comité ingestelde Prix d'Amsterdam uitgereikt voor de beste film uit de categorieën bestemd voor een algemeen publiek. Deze prijs viel ten deel aan Carillon Audiovisual Media voor de film „Terra Culinaris". In de periode van 30 augustus tot en met 5 september vond de tweejaarlijkse Film- week in Arnhem plaats, die als geheel bij zonder succesvol kon worden genoemd. Van de kant van onze Afdeling werden ditmaal geen specale aktiviteiten ontwikkeld, met dien verstande, dat wel werd deelgenomen met een inzending van opdrachtfilms aan het programma-onderdeel „Open Doek", dat zich op 3 september afspeelde in het Sas- kia Theater te Arnhem. In dit programma werden voorts CRM-films en films afkom stig van de Nederlandse Filmacademie ver toond, in totaal 34 films met een vertonings duur van 12 uren. De publeke belangsteling voor dit venenement was zeer bevredigend. Er zijn voorts in de voorprogramma's van 't Rembrandt Theater een aantal nieuwe kor te Nederlandse films vertoond, terwijl op de Nederlandse dag, 4 september, de hoofd films „Dwaallicht" en „Angela" hun pre mières beleefden. In de periode van 5 tot en met 9 november is in Parijs het 14e Internationale Industriële Filmfestival gehouden, dat zich, ondanks een nogal gebrekkige organisatie, in een vrij grote belangstelling mocht verheugen. De filmvoorstellingen waren over maar liefst 4 zalen verdeeld, hetgeen voor de nodige complicaties zorgde. Er zijn in totaal 123 films over de doeken gegaan, waarbij de Nederlandse inzending, die, zoals gezegd, uit 13 films bestond, geen slecht figuur sloeg. Ons land verwierf 3 prijzen, te weten een eerste prijs in de categorie D voor de film „Dangerous decibels" van Carillon Audiovisual Media, een eerste prijs in de categorie E voor de film „A glowing tri- bute" van Bob Kommer Studio's CV. en een derde prijs in de categorie C voor de film „Terra Culinaris" wederom van Ca-

Jaarverslagen | 1973 | | pagina 72