FILMPRODUKTIE Speelfilms Voor de Nederlandse speelfilmproduktie was 1973 een topjaar. Er kwamen niet min der dan 10 nieuwe hoofdfilms in roulatie, die samen met een aantal films uit voor gaande produktiejaren zorgden voor een bezoekcijfer van 21,1 van het totale Ne derlandse bioscoopbezoek, overeenkomende met 22,9 van de landelijke brutorecette! In chronologische volgorde kwamen de vol gende films in roulate: 1. „Geen paniek", premièredatum 18 ja nuari, produktie: City Produktie Mij B.V.-Rob du Mée Parkfilm B.V., re gie: K. Koedijk; 2. „Turks fruit", premièredatum 22 fe bruari, produktie Rob Houwer Film Holland B.V., regie: P. Verhoeven; 2. „Because of the cats", premièredatum 15 maart, produktie: Fons Rademakers' Productie B.V., regie: F. Rademakers; 4. Nr. 14 Johan Cruijff", premièredatum 8 maart, produktie Coster Producties, regie: M. de Vos; 5. „Frank en Eva", première 23 augus tus produktie: Scorpio Film B.V., re gie: P. de la Parra; 6. „Angela", premièredatum 7 september, 'produktie: Maggan Films B.V., regie: N. van der Heyde; 7. „The family", premièredatum 11 okto ber, produktie: Rob du Mée Parkfilm B.V., rege: L. de Boer; 8. „Naakt over de schuttng", premièreda tum 25 oktober, produktie: Rob du Mée Parkfilm B.V., regie; F. Weisz; 9. „Het dwaallicht", premièredatum 15 november, produktie Appletree Produc- tions B.V., regie: F. Buyens; 10. „Op de Hollandse toer", premièreda tum 20 december, produktie: Lindner Films B.V., regie: H. Booth. Uit het voorgaande produktiejaar liepen nog met redelijk tot groot succes de films „Bij de beesten af", „De inbreker" en „VD". De genoemde films met nog een aantal andere Nederlandse speelfilms zorgden er voor, dat in 1973 ruim 5 miljoen bezoekers een of meer Nederlandse films zagen. Per 31 december waren nog 3 hoofdfilms praktisch voor vertonng gereed en was be kend, dat er voor het komende jaar zeker 8 a 10 serieuze produktieplannen in voor bereiding waren, zodat de mogelijkheid ze ker niet is uitgesloten, dat ook in dat jaar weer een groot aantal Nederlandse hoofd films gereed zullen komen. Het verheugt ons in dit verslag te kunnen rapporteren, dat na 2 jaren van stilstand het Ministerie van Cultuur, Recreatie en Maatschappelijk Werk de subsidiepost voor de produktie van Nederlandse hoofdfilms heeft verhoogd van 1.640.000— tot 2.308.000,—. Helaas was de C.R.M.-be- groting op 31 december nog niet door de Kamers behandeld, zodat moet worden af gewacht of het loffelijk streven van de Mi nister om de Nederlandse hoofdfilmpro- duktie iets meer armslag te geven ook ge nade vindt bij de Volksvertegenwoordiging. Op het gebied van de jeugdfilms kwam bij Rex Film één nieuwe jeugdfilm gereed, te weten „Dik Trom en zijn dorpsgenoten". Van het uitgebreide jeugdfilmoeuvre van Rex Film liepen in 1973 14 films, die sa men met „Circus op stelten" van Karst van der Meulen, uitgebracht op 31 december 1972, zorgden voor een redelijke omzet op dit speciale terrein. Het is verheugend te kunnen constateren, dat de belangstelling voor jeugdfilms toeneemt, mede dankzij de inspanningen die vele bioscoopondernemers zich op dit terrein getroosten. Commercials Helaas beschikken wij ook ditmaal niet over betrouwbare cijfers ten aanzien van het aan tal door leden of produktiebedrijven, die op de Lijst van Geen Bezwaar zijn ge plaatst, vervaardigde STER-commercials. Volgens de niet volledige registratie zouden dat er circa 215 zijn, terwijl volgens de STER-gegevens in 1973 circa 750 nieuwe commercials zijn aangeboden met inbegrip van de zogenoemde aanpassingen en be werkingen. Er zijn aanwijzingen, die de ver onderstelling wettigen, dat ons marktaandeel niet beneden de 50 is gedaald, zodat bin nen de Afdeling circa 375 commercials ge produceerd zouden zijn, incuslef aanpas singen. Ook het buitenlandse aandeel in de pro duktie van STER-commercials zou zich heb ben gehandhaafd op circa 40 hetgeen echter nos met wil zeggen, dat hier sprake is van een definitieve stabilisatie. De on gunstige situatie, die zich in het laatste kwartaal in Engeland duidelijk manifesteer de, kan immers tot gevolg hebben gehad, dat er minder in Engeland is geproduceerd, weshalve wij ons op dit gebied vooralsnog niet aan voorspellingen durven te wagen. Ten aanzien van het aantal herhalingen van commercials, dat in onze kringen steeds een steen des aanstoots is geweest, viel in 1973 een lichte daling te bespeuren, hetgeen een gunstg verschijnsel kan worden ge noemd, Of dit ook heeft geleid tot een aan wijsbare stijging van nieuwe films, valt

Jaarverslagen | 1973 | | pagina 74