Televisie Het aantal geregistreerde televisietoestellen be droeg eind 1980 4.181.409 tegen 4.110.581 eind 1979. Er heeft zich in dit opzicht dus nauwe lijks een wijziging van de situatie voorgedaan. Ten aanzien van hetgentlemen'sagreementtus- sen de Nederlandse Bioscoopbond en de N.O.S. respectievelijk de omroepverenigingen betreffende de voorziening van de Nederlandse televisie met bioscoopfilms valt in het verslagjaar geen nieuwe ontwikkeling te melden. Dit gentle- men's agreement beoogt in het bijzonder een matiging van het aantal door de televisie ge durende het weekeinde uit te zenden bioscoop films. Van Bondswege wordt het vooral van be lang geacht, dat geen uitzending van populaire bioscoopfilms op het weekeinde zal plaatsheb ben. Een zodanige uitzending levert uit concur- rentie-oogpunt een extra schadelijk effect op, omdat de bioscopen in zeer grote mate van het bezoek op de weekenddagen afhankelijk zijn. De snelle ontwikkeling van kabeltelevisie in ons land werpt eveneens problemen op voor het film- en bioscoopbedrijf. Hierbij moet vooral worden gedacht aan de doorgifte door de kabel netten van filmuitzendingen. Het Hoofdbestuur heeft altijd het standpunt ingenomen, dat op grond van de nationale en internationale regelin gen van het auteursrecht kabelnet-exploitanten toestemming behoeven van auteursrechtheb benden om films, die door televisiezenders worden uitgezonden, door te geven aan hen die op het kabelnet zijn aangesloten. Volgens de zienswijze van het Hoofdbestuur, die overeen komt met de opvattingen van het film- en bio scoopbedrijf elders in de wereld, is de positie van de kabelnetexploitant precies dezelfde als van ieder ander die rechten exploiteert. Het maakt ons inziens geen verschil, of de films die het kabelnet doorgeeft, worden uitgezonden door Nederlandse dan wel door buitenlandse televisiezenders. Gezien de krachtige expansie van de kabel televisie heeft het Hoofdbestuur het met het oog op de belangen van de leden in het algemeen en van leden-filmproducenten en -filmverhuur ders in het bijzonder noodzakelijk geacht een principiële uitspraak van de rechter te verkrijgen, waardoor een einde kan komen aan de huidige, 17 Het teken van het beest

Jaarverslagen | 1980 | | pagina 19