Technische aangelegenheden Krachtens besluit van het Bestuur werden alle bestaande pensioenaanspraken ingaande 1 januari 1980 met 51/2% verhoogd. Deze verho ging is berekend over het reeds opgebouwde recht met inbegrip van de vorige verhogingen. De reeds ingegane pensioenen en de toege kende premievrije rechten zijn op dezelfde wijze verhoogd. Op de tijdelijke extra ouderdomspen sioenen van vrouwelijke gepensioneerden is deze verhoging niet van toepassing. Wel is het bedrag van deze tijdelijke extra pensioenen in gaande 1 januari 1980 verhoogd. Bij de aanvang van het verslagjaar werd aan 645 personen ouderdomspensioen uitgekeerd. Er waren 268 weduwen die weduwenpensioen ontvingen. Verder hadden 20 kinderen recht op wezenpensioen. Begin 1980 bedroeg het aantal deelnemers 1.017. Er waren tien ondernemingen - voor het gehele personeel of een deel ervan - gedis penseerd van de verplichting tot premiebeta ling aan het fonds. Deze vrijstellingen hadden betrekking op ongeveer 500 werknemers. De gedispenseerde ondernemingen dienen pen sioenregelingen te hebben die ten minste gelijkwaardig zijn aan die van het Bedrijfs pensioenfonds. Als administrateur van het fonds fungeerde we derom de Vereniging Gemeenschappelijk Ad ministratiekantoor. Op het terrein van de lichtbronnen en dat van het gebruik der verschillende soorten film- spoelen, valt er ten opzichte van het voorgaan de jaar weinig nieuws te rapporteren. De kool- spitsen zijn thans vrijwel geheel door de xe- nonlampen verdrongen en ook het gebruik van de kleine 600- en 900 m spoelen is bezig een historisch verschijnsel te worden. Geruchten als zou de drie-dimensionale film volgens het polarisatiesysteem worden terugge bracht en zouden er weer meer 70mm- kopieën beschikbaar komen, zijn in 1980 niet bewaarheid. De Technische Commissie is niet gewijzigd en bleef bestaan uit de heren W. J. M. Jansen, Voorzitter, D. J. H. Swart, C. L. Wirtz en L. Claassen, Secretaris. De commissie kwam ge durende het verslagjaar een aantal malen in vergadering bijeen ter beoordeling van 24 bouwplannen van nieuwbouw- of inbouw- bioscopen. In één geval werd mondeling over leg gepleegd met de Commissie Nieuwe Zaken en wel op verzoek van die commissie aan gaande een negatief advies dat door de Tech nische Commissie was uitgebracht. Aan de commissiewerkzaamheden werd ook ditmaal steeds deelgenomen door de techni sche inspecteur van de Bond, de heer A. Ho venier. Het aantal geautomatiseerde bioscopen is ook in 1980 toegenomen en wel van 377 tot 413. Op een totaal van 510 bioscopen is dit ruim 80%. Het aantal 70mm-installaties, respectievelijk het aantal 35mm-installaties voor elektromagne tische geluidsweergave, daalde tot 28 (30) respectievelijk 40 (41), zulks als gevolg van ver vanging van deze apparatuur door projectie automaten. Het Dolby-geluidssysteem zette zijn opmars voort, hoewel in een aanzienlijk lager tempo dan in 1979 het geval was. Volgens de beschik bare gegevens zijn thans 54 (45) bioscopen met dit geluidssysteem uitgerust. Siemens staakte gedurende het verslagjaar haar bemoeienis met de bioscoopsector, hetgeen betekent dat de Bauer 35mm-apparatuur niet meer leverbaar was, althans niet via Siemens Nederland. In Duitsland nam Philips de service over. In hoeverre Siemens zich ook uit de Dolby sector zou terugtrekken was aan het einde van hetjaarnog niet bekend. Daar bij de behandeling van de technische kant van aanvragen tot vestiging van nieuwe biosco pen was gebleken, dat de technische vragen formulieren die daarbij worden gehanteerd tot misverstanden aanleiding kunnen geven, is in de loop van het jaar door de commissie een nieuw formulier vergezeld van een uitgebreide toelichting ontwikkeld, welk formulier in het vierde kwartaal door de Commissie Nieuwe Za ken in gebruik werd genomen. Tenslotte dient te worden gerapporteerd, dat door een delegatie uit de Technische Commis sie gedurende het verslagjaar overleg is ge pleegd met vertegenwoordigers van de Haagse Brandweer inzake aanvullende veiligheidseisen die deze brandweer had gesteld. Het ging daarbij om zogenaamde ontruimingsinstallaties. Tegen het einde van het jaar zag het er naar uit, dat overeenstemming zou worden bereikt over een redelijk bevredigende regeling op dit gebied betreffende de bioscopen in Den Haag. 26

Jaarverslagen | 1980 | | pagina 28