51 verzoek van de betrokken bioscoop-exploitanten of filmver huurders. Op 19 september werd van Bondswege in het Parkrestau- rant 'Rosarium' in het Amstelpark te Amsterdam de jaarlijk se brochure 'Wordt Verwacht' uitgereikt, die een overzicht geeft van de films die in het toen komende seizoen door de leden-filmverhuurders zouden worden uitgebracht. Na afloop van de jaarlijkse vergadering van de Bondsraad op 29 april presenteerde het Bestuur van de Stichting Bio- Kinderrevalidatie een aantal plannen voor een succesvoller aanpak rond zijn adoptieproject, namelijk het Bio- Kinderrevalidatiecentrum. Daartoe werd door middel van een anderhalve minuut durend animatie-filmpje, dat ter ge legenheid van de zomer-collecte werd uitgebracht in ruim 400 bioscopen, de bekende Bio-kraai wederom geïntrodu ceerd. Ter ondersteuning van de produktie- en kopiekosten van dit filmpje werd onder andere van de ledenfilmverhuur ders een bijdrage van f 250, per onderneming gevraagd. Het Bestuur der Bedrijfsafdeling Filmverhuurders schaarde zich volledig achter de voornoemde plannen en beval de le den via een circulaire van harte aan hun bijdrage aan dit pro ject te leveren. In het verslagjaar vond een onderhoud plaats tussen een vertegenwoordiging van het Bestuur enerzijds en het Cen traal Filmbureau Krijgsmacht anderzijds naar aanleiding van een door een lid-filmverhuurder geuite klacht, namelijk dat het CFK. pogingen in het werk stelde om rechtstreeks bij producenten in het buitenland films te kopen. Van de zijde van het C.F.K. werd evenwel medegedeeld, dat het slechts reflecteerde naar films, waarvan de leden-filmverhuurders nog geen exploitatierechten hadden verworven en die zij waarschijnlijk ook in de toekomst niet zouden verwerven. Het C.F.K. benadrukte dat het geenszins zijn opzet was om als concurrerend filmverhuurder op te gaan treden. Op 26 maart vond een gedachtenwisseling plaats tussen het Presidium en de leden der Bedrijfsafdeling, waarbij als uit gangspunt diende een rapport van de Commissie Filmfesti- valbeleid. Deze commissie is door het Hoofdbestuur in gesteld teneinde dit college van advies te dienen over het van Bondswege te voeren beleid op het gebied van film festivals in ons land. Wat dit aangaat moge worden gerefe reerd aan hetgeen hierover in het Bondsjaarverslag wordt vermeld. Bij de aanvang van het verslagjaar werden door enkele le den klachten geuit met betrekking tot de technische afwer- King bij het betitelen van filmkopieën door enige laboratoria. Het Bestuur vond hierin aanleiding om een delegatie, bestaande uit de heren JArkenbout en RL. Paerl, met de ze laboratoria over de ondertitelingsproblematiek van ge dachten te laten wisselen. Uit het rapport dat door de heren Arkenbout en Paerl naar aanleiding van dit onderhoud werd vervaardigd, bleek dat filmkopieën de laatste jaren steeds meer worden samengesteld uit heterogene materialen, waarvan de aard niet tevoren kan worden vastgesteld. Dit heeft veelal ernstige gevolgen bij het betitelen van films. De ze problematiek kent men ook in het buitenland, waar men zelfs in sommige gevallen de ondertiteling van bepaalde filmkopieën in het geheel niet kan uitvoeren. Hoewel de sa menstelling van de moderne filmmaterialen en de ontwikkei- processen de laatste jaren ingrijpend zijn veranderd, wen den de laboratoria in Nederland alle middelen aan om de on dertitelingsproblematiek te ondervangen. Dit gebeurt mede door het verrichten van research naar nieuwe technieken, die aangepast zijn aan de huidige omstandigheden. Het Bestuur bezon zich voorts op verzoek van het Hoofd bestuur op de door de Bedrijfsafdeling Bioscoopexploitan ten geopperde mogelijkheid voor bioscoopexploitanten tot het verhuren van hun theaters voor besloten voorstellingen, waarbij gebruik zou kunnen worden gemaakt van smalfilm. Punt van overweging daarbij was, dat het betrekken van een smalfilmkopie voor een eenmalige vertoning beduidend lagere kosten met zich brengt dan het huren van een 35 mm-kopie. Het Bestuur kwam echter, mede op grond van de overwegingen dat te allen tijde een zaalhuur moet wor den voldaan en dat slechts een klein aantal bioscopen be schikt over 16 mm installaties, tot de conclusie dat het geen aanleiding zag op de van exploitantenzijde geopperde mo gelijkheid in te gaan. Ook in het verslagjaar vond overleg plaats tussen het Bestuur der Bedrijfsafdeling Bioscoopexploitanten en het Bestuur der Bedrijfsafdeling Filmverhuurders inzake film- huurpercentages. Van onze zijde is een keuze tot stand gekomen voor een tweetal bioscopen uit de afdeling A, welke samen met een tweetal bioscopen uit elk van de afdelingen B en C in aan merking kwamen voor een rentabiliteitsonderzoek. De re sultaten van dit onderzoek vormden het onderwerp van een bespreking tussen beide besturen op 11 september. Tenein de dieper op de onderhavige materie in te kunnen gaan, werd besloten een kleine commissie, bestaande uit exploi tanten en verhuurders, samen te stellen, welke ten doel kreeg de filmhuurcondities nader onder de loep te nemen en eventueel tot adviezen te geraken. Ledenmutaties en personalia In het afgelopen jaar deden zich geen mutaties in de lid maatschappen voor. Door wijziging der Statuten kwam in het verslagjaar een ein de aan het systeem van de speciale gedelegeerden in de Bondsraad, die geen bestuursleden zijn. Dientengevolge daarvan fungeerde de heer W. Hemelraad dit jaar voor het laatst als gedelegeerde van de Bedrijfsafdeling Filmverhuur ders. De heer Hemelraad heeft zich vele jaren lang als bestuurslid en gedelegeerde verdienstelijk gemaakt voor de Bedrijfsafdeling Filmverhuurders. Op deze plaats zij hem nogmaals hulde gebracht daarvoor. Op 5 december overleed op 86-jarige leeftijd de heer E.S. Al ter, laatstelijk van 1954 tot 1972 directeur van filmverhuur kantoor N.V. Spiendal Film. Hij exploiteerde dit kantoor on der de naam Splendid Film in de na-oorlogse jaren tot 1954. De heer Alter is gedurende een 60-tal jaren actief bij de gang van zaken in het film- en bioscoopbedrijf betrokken geweest en heeft sedert 1926 tal van functies in de Nederlandse Bio scoopbond vervuld, onder andere als lid-filmverhuurder in het Hoofdbestuur. Zijn nagedachtenis zal bij ons in hoge ere blijven. Vooruitzichten Ook in het verslagjaar werd weer een aantal nieuwe biosco pen geopend, hetgeen de omzet van het bedrijf en dus ook van de filmverhuurders zal doen toenemen. Hoewel de Bedrijfsafdeling alert zal moeten blijven op zaken als video-piraterij, kabeltelevisie en satelliet-televisie, is er vooralsnog, mede gelet op de belangstelling van het publiek voor het medium film, reden om vertrouwen in de toekomst te hebben. A.C. Nieuwland, secretaris

Jaarverslagen | 1980 | | pagina 52