Bedrijfsafdeling Filmproduktie 52 Inleiding De herstructurering van de afdeling, waarvan sedert 1977 sprake is geweest, heeft dit jaar tenslotte zijn beslag gekre gen en wel in de vergadering van de Bondsraad die op 10 december is gehouden. In die vergadering kwam een split sing in twee afdelingen tot stand, te weten de Afdeling Speelfilmproducenten en de Afdeling Audiovisuele Produk- tie. Elders in dit verslag wordt op deze historische gebeurte nis nog wat nader ingegaan. Een tweede onderwerp waarvan ook dit jaar de nodige aan dacht werd besteed was het plan Filmcentrum, waarover in 1979 erg veel stof is opgewaaid. In het begin van het ver slagjaar gingen de besprekingen tussen de voor- en tegen standers nog enige tijd door, maar daarna is het plan min of meer weggeëbt. Vooralsnog zou alleen sprake zijn van een samenvoeging van de fondsen voor korte en lange films, hetgeen overigens eveneens op de nodige weerstand stuit te, maar al spoedig bleek dat achter de schermen, met na me bij de Raad voor de Kunst, aan het oorspronkelijke plan werd doorgewerkt, ook al hadden de direct belanghebben den zeer duidelijk laten weten niets voor een filmcentrum te voelen. In de loop van het verslagjaar hebben zich op dit ter rein geen nieuwe ontwikkelingen voorgedaan. Een derde gebeurtenis waarvan ook in de vorige verslagen reeds sprake was, vormde de mogelijke fusie tussen Cineto- ne en Cinecentrum. Tegen het einde van het verslagjaar was bekend dat wegens interne moeilijkheden bij Cinecen trum, het fusieplan voorlopig was opgeschort. Ledenvergaderingen Er zijn in 1980 twee ledenvergaderingen gehouden, namelijk de jaarvergadering op 21 april en een buitengewone leden vergadering op 6 november. In eerstgenoemde vergadering zijn de jaarstukken conform de bestuursvoorstellen vast gesteld en werden de periodiek aftredende bestuurleden, de heren G.F. de Clerck, R.M. Fenenga, A.W.H. Kommeren P.W.A. de Man, bij enkele kandidaatstelling herkozen. Voorts zijn de heren G.F. de Clerck en A.W.H. Kommer, eveneens bij enkele kandidaatstelling, tot voorzitter, respec tievelijk penningmeester herbenoemd. Er is verder uitvoerig gesproken over het aanbrengen van veranderingen in de jaarlijkse manifestatie met opdrachtfilms die door de Stich ting Audiovisuele Manifestaties (SAM) pleegt te worden ge organiseerd. De vertegenwoordigers van de afdeling in het SAM-bestuur hebben zich bereid verklaard dit denkbeeld al daar te bepleiten, voor wat de praktische uitvoering betreft, gesteund door de leden van de in 1979 benoemde publici- teitscommissie. De bijdragen in het Afdelingsfonds zijn voor 1980 vast gesteld op het peil van 1979 en er is besloten tot het instel len van een enquête op het terrein van de honoraria voor free-lance medewerkers. Tenslotte zijn er een aantal bestuursmededelingen gedaan, onder andere over de te verwachten splitsing van de afde ling; de muziekvastleggingsrechten bij videogebruik,- de af werking van het nieuwe RVD-A-contract en de mogelijke samenwerking met andere av-producenten, zodra dat regle mentair mogelijk is. De tweede ledenvergadering was vrijwel geheel gewijd aan de herstructureringsvoorstellen die door het Hoofdbestuur bij de Bondsraad aanhangig zijn gemaakt en die onder ande re betrekking hadden op de reeds genoemde splitsing van de Bedrijfsafdeling Filmproduktie. Het bestuur had een groot aantal amendamenten voorbereid, niet alleen voor wat betreft het gewijzigde Afdelingsreglement, maar ook ten aanzien van de Statuten en het Algemeen Bedrijfsregle- ment, een en ander met als doel ook produktiebedrijven die zich bezighouden met de vervaardiging van andere av- media dan film, tot het lidmaatschap respectievelijk de afde ling te kunnen toelaten. Helaas zijn deze amendementen in de pre-adviezen door het Hoofdbestuur niet overgenomen maar wel, voor een groot deel, naar latere Bondsraadsver gaderingen verschoven. Er kwamen vervolgens in deze ledenvergadering nog een aantal lopende zaken ter sprake waaronder de deelname aan de av-tentoonstelling Mediavisie die in april 1981 zal plaatsvinden; een nadere bespreking van de gewijzigde op zet van de Manifestatie Opdrachtfilm 1981 waarmede het SAM-bestuur zich in beginsel heeft kunnen verenigen en een voorlopig rapport over de resultaten van de eerder ge noemde enquête naar honoraria van free-lance medewer kers. Bestuurswerkzaamheden Het bestuur bleef tijdens het verslagjaar ongewijzigd bestaan uit de heren G.F. de Clerck, voorzitter; Y. Brusse, vice-voorzitter; A.W.H. Kommer, penningmeester; J.A.M. Burcksen, R.M. Fenenga, P.W.A. de Man en C. Treffers, met dien verstande dat na 10 december de Bedrijfsafdeling Filmproduktie was opgeheven en er tot aan het einde van het verslagjaar geen nieuw bestuur was benoemd voor de Afdeling Audiovisuele Produktie. Het oude bestuur nam echter de zaken waar. Als secretaris fungeerde het gehele jaar de heer L. Claassen. Bovengenoemd bestuur kwam zesmaal in vergadering bij een waarbij erg veel tijd in het begin van het jaar werd besteed aan de verwikkeliongen rond het Plan Filmcentrum en in de tweede helft van het jaar aan de voorbereiding van amendementen op de reeds genoemde herstructurerings voorstellen van het Hoofdbestuur. Ook de kwestie van het videogebruik, waaronder de video piraterij, bleef het het bestuur bezighouden, mede omdat van de kant van de muziekuitgevers erg weinig geneigdheid werd getoond om het in 1979 begonnen overleg aangaande de onzerzijds gewraakte hoge tarieven voor videovastleg ging, op bevredigende wijze af te ronden. Ook in 1980 ge lukte dit niet ondanks verscheidene pogingen die onzerzijds zijn ondernomen. Een bestuursdelegatie onderhandelde over deze zaak eveneens met vertegenwoordigers van de Rijksvoorlichtingsdienst omdat in de opdrachtcontracten die door deze dienst worden gehanteerd, deze zaak soms een belangrijke rol kan spelen. Tegen het einde van het jaar werd over de aanpak van deze materie met de RVD over eenstemming bereikt, evenals over moeilijkheden die voor dien waren gerezen ten aanzien van vertragingen in de beta lingen door de Rijksvoorlichtingsdienst. De definitieve tekst van het A-contract dat is gericht op kor te films die met subsidie van CRM tot stand zijn gekomen,

Jaarverslagen | 1980 | | pagina 53