Stichting Onderzoek Filmsector In 1993 werd de Stichting Onderzoek ten behoeve van de Filmvertoning opgericht als onderzoeks afdeling binnen de koepelorganisatie Nederlandse Federatie voor de Cinematografie (NFC). Er werd uit sluitend onderzoek uitgevoerd op het gebied van de vertoning en de distributie van films. In 2003 was de Stichting o.a. direct betrokken bij de uitvoering van de Bioscoopmonitor (een project van NFC-marketing), het sector-onderzoek film (in opdracht van de Raad voor Cultuur), de planontwikkelingen met de Post bus (een NFC-project onder hoede van de NVB) en een studie op eigen initiatief naar de mogelijkheden tot verzelfstandiging van de activiteiten van de Stichting. Na de reorganisatie van de NFC werd de Stichting begin 2004 verzelfstandigd waarbij een samenwer king werd aangegaan met de Universiteit Utrecht. Als zelfstandige Stichting Onderzoek Filmsector, verbonden aan de Professional School of the Arts (PSAU) (samenwerkingsverband van de Universiteit Utrecht en de Hogeschool voor de Kunsten HKU), is het veld van onderzoek uitgebreid naar vertoning, distributie en productie van audiovisuele producten in Nederland. De Stichting verricht onderzoek naar en ten behoeve van de filmsector en ondersteunt de sector met ana lyses al dan niet gepaard gaand met adviezen. Door middel van onderzoek wil de Stichting een bijdrage leveren aan het verbeteren van de bedrijfstak. De Stichting wil een sectorbreed algemeen inzicht geven, eventuele knelpunten in de branche zichtbaar maken en onder de aandacht brengen en mogelijkheden voordragen om iets aan deze knelpunten te doen. Het streven van de Stichting is om essentiële kennis te bieden die heel concreet in projecten van derden kan worden ingezet. De Stichting beoogt die infor matie te achterhalen die relevant is voor de beant woording van de vragen als basis voor te nemen beslissingen. De Stichting anticipeert daarom op vragen die binnen de branche reeds aan de orde zijn c.q. worden gesteld. Tevens werpt zij zelf relevante vragen op. Inzicht in wat zich afspeelt op het beleid sterrein is daarbij essentieel. Onderzoek en advies hebben alleen nut als praktisch toepasbare ant woorden worden gegeven op vragen die er spelen. Aan gedegen informatie en adviezen ligt een hoge kwaliteitvan onderzoek ten grondslag. De Universi teit Utrecht, specifiek het onderwijsinstituut Media en Re/presentatie heeft een lange geschiedenis van gedegen onderzoek op het gebied van filmproductie, distributie en vertoning. Door de samenwerking van de Stichting met de universiteit wordt gebruik gemaakt van deze expertise en ligt direct contact met relevante groepen onderzoekers voor de hand. De PSAU staat tevens garant voor een onafhanke lijke afweging van al het relevante onderzoeksmate riaal inclusief de inbreng van expertise zowel van binnen als buiten de branche. De kwaliteit van het product van de Stichting wordt tevens bepaald doordat mensen uit de filmbranche direct betrokken zijn bij de Stichting. Zo bestaat het bestuurvan de Stichting uit personen die hun inhou delijke kennis over de filmsector combineren met een grote affiniteit voor wetenschappelijk onder zoek. Verder heeft de Stichting een Programmaraad die functioneert als adviesorgaan en die draagvlak in de filmsector garandeert. In de Programmaraad zitten vertegenwoordigers van het Nederlandse Fonds voor de Film, FINE, het Nederlands Film Festival, Federatie Filmbelangen, MediaDesk Nederland, de NVS, de NVFen de NVB. Op deze manier wordt voort durend kennis uit de filmsector zelf aangesproken, kennis die kan worden ingezet voor zeer uiteen lopende onderzoeken en onderzoeksvoorstellen. 23

Jaarverslagen | 2003 | | pagina 23