Nederlandse Vereniging van Bioscoopexploitanten Inleiding De reorganisatie van de NFC en de boedelscheiding die uiteindelijk het gevolg was, heeft voor de NVB grote consequenties gehad. De eerder ingeslagen weg naar een meer herkenbare belangenbehartiging (binnen NFC verband) mondde uiteindelijk uit in een complete verzelfstandiging, met als hoogtepunt de verhuizing in december naar een nieuw kantoor in Amstelveen. De feitelijke breuk met het NFC-verleden mag enerzijds aanleiding geven tot overpeinzingen vanwege het einde van het poldermodel in film- en bioscoopland, anderzijds schept dit nieuwe kansen voor de NVB, om als zelfstandige vereniging een eigen koers te bepalen zonder de beperkingen die samenwerking in NFC-verband noodzakelijkerwijs met zich mee bracht. De organisatie 2003 stond voor een belangrijk deel in het teken van de interne huishouding. Een sterk verbeterde finan ciële rapportage structuur moest het bestuur een helder inzicht geven in de baten en lasten van de vereniging en daardoor de mogelijkheid creëren de soms complexe financiële stromen in goede banen te blijven leiden. De belofte aan de leden om de komende jaren de activiteiten uit te breiden zonder dat daar een verhoging van de contributie tegenover zou staan, schiep verplichtingen die een nauwkeurige monitoring vereisten. Er is in 2003 bijzonder intensief overleg gepleegd met de NVF over de vorm van samenwerking na 2003 en de verdeling van de diverse NFC-activiteiten over de verenigingen. Hierover wordt elders in dit verslag ook gerapporteerd. Niet alleen een samenwerkingsovereenkomst leverde veel stof tot discussie op, ook de toekom stige vergaring en publicatie van statistieken (de zgn. postbus) kwam uitgebreid aan de orde. Niet in de laatste plaats omdat bleek dat de uitwisseling van statistieken binnen de NFC mogelijkerwijs op gespannen voet stond met de Mededingingswet. Het uiteen rafelen van de NFC én alle extra financiële lasten die dit met zich mee bracht, vergde dus bijzondere inspanningen van zowel bestuur als bureau. Dit ging bijvoorbeeld ten koste van een voorgenomen generieke marketingcampagne, die bij gebrek aan middelen en tijd oningevuld bleef. Andere belangrijke activiteiten konden wel worden gecontinueerd en verbreed. Dit gold bijvoorbeeld voor de contacten met de niet- concern bioscopen. Werden er voorgaande jaren regio-dagen georganiseerd vanuit het bureau, dit jaar namen enkele exploitanten zélf het initiatief voor een aparte bijeenkomst, met als doel in informeel verband te inventariseren welke ondersteuning men van de NVB verwachtte. Een eerste bijeenkomst vond plaats in afwezigheid van bureaumede werkers, een volgende werd wél door het vereni- gingsmanagement bijgewoond. Dit veelbelovende initiatief leidde in ieder geval tot een hernieuwd bewustzijn van de 'onafhankelijke exploitanten' wat tot uiting kwam in diverse nieuwe kandidaatstellingen voor het plaatsvervangend lidmaatschap van de Exploitantenraad. Het is in ieder geval de bedoeling dat deze bijeenkomsten worden voortgezet voor uitwisseling van informatie tussen bureau en leden én voor de zo gewaarde informele onderlinge contac ten. Utopolis Den Helder Eén van de nieuwe initiatieven, de website nvbinfo- centrum.nl kon in 2003 ten volle worden benut. De doelstelling om hiermee een platform te realiseren voor eenvoudig toegankelijke informatie bleek geslaagd door de van het begin af aan grote belang stelling voor de site. Na een wat aarzelende start bleken de meeste bioscopen en filmtheaters zich als geregistreerde gebruiker aangemeld te hebben. Door regelmatig te updaten kon het bureau dan ook in veel gevallen verzoeken om informatie eenvoudig afhandelen door te verwijzen naar de site. Niet alleen via de website, ookvia de e-mail werd uitvoerig informatie onder de leden verspreid. Bioscopen worden in toenemende mate geconfron teerd met nieuwe regelgeving. Te denken valt bijv. aan de verkoop van alcohol en nu heel recent het rookverbod. Hoewel nut en noodzaak van deze regelgeving niet wordt bestreden, moest wel worden geconstateerd dat in de feitelijke uitwerking hiervan weinig tot geen rekening wordt gehouden met de aard van de bedrijfsvoering van bioscopen, zoals bijv. de aanwezigheid van veel publiek. Door de NVB werden nieuwe onderhandelingen opgestart met de BUMA en de Sena, om aflopende contracten te verlengen respectievelijk te vernieuwen. Het Sena contract kon vrijwel ongewijzigd worden gecontinueerd, de besprekingen met BUMA liepen in 2004 nog door. In het laatste kwartaal werd steeds meer duidelijk dat de overheid niet voornemens was de fiscale ondersteuning van de Nederlandse film in 2004 te continueren. Deze ontwikkeling baarde de NVB veel zorgen, omdat de Nederlandse film de afgelopen jaren een stevig marktaandeel had weten te verwerven. Met het wegvallen van de filmstimuleringsmaatregel

Jaarverslagen | 2003 | | pagina 7