Jaarverslag 2005 NVB 03 Inleiding Zonder omhaal: 2005 was een jaar om zo snel mogelijk te vergeten. De flinke daling in bezoek en recette, die u verderop in het jaarverslag in concrete cijfers terug kunt vinden, baart ons enorme zorgen. Verschillende theorieën, veronderstellingen en beweringen die moeten verklaren waarom het publiek wegblijft, zijn de revue gepasseerd. Slechts één daarvan, het ontbreken van grote publieksfilms, kan met cijfers worden onderbouwd. Downloaden staat weliswaar met stip op nummer twee, maar er is nog vrijwel geen onderzoek beschikbaar waaruit blijkt dat de consument massaal thuisblijft omdat films vrijwel direct na de première (en soms ook al daarvoor) via internet kunnen worden gedownload. Het is een beetje als met de opkomst van de video eind jaren zeventig. Het einde van het medium bioscoop werd door menig onheilsprofeet verkondigd, want waarom zou de consument nog een duur bioscoopkaartje kopen als films goedkoop en snel in videotheken verkrijgbaar waren. Ook het misdaadgilde floot een behoorlijke deun mee, want video's werden massaal illegaal gekopieerd en onder de toonbank of vanuit de kofferbak aangeboden. De uitkomst is bekend: uit onderzoek bleek dat videoconsumenten en filmconsumenten eigenlijk dezelfde personen waren: filmliefhebbers. Film werd zowel in de bioscoop bekeken als op video. In de totale filmopbrengst werd het aandeel van video weliswaar steeds groter, maar de bioscopen bleven goed voor een substantieel aandeel. Een aandeel dat bovendien broodnodig was om opvolgende exploitatievormen (video, pay-televisie en open net televisie), rendabel te maken. Terug naar het heden: eenzelfde discussie speelt zich momenteel af. Pessimisten voorspellen het einde van de bioscoop omdat zij onmogelijk kan concurreren tegen gedownloade en gekopieerde DVD's, vertoond op een 'Home Cinema Set'. Optimisten bestrijden deze visie en stellen dat illegaal kopiëren juist de belangstelling voor film en dus voor bioscoopbezoek stimu leert. Wie er gelijk krijgt zullen we waarschijnlijk over tien jaar weten. Nu blijft de zorg om het ontbreken van goed product. Ook in het voorwoord bij het verslag over 2004 heb ik dit punt al aangehaald. "Deze ontwikkeling is zorgwekkend omdat er de afgelopen jaren fors door de sector is geïnvesteerd en ook de komende jaren nieuwe bouwprojecten op stapel staan. Het is buitenge woon lastig om het ontbreken van toptitels, waar bioscopen geen invloed op hebben, te compen seren met maatregelen die zorgen voor extra publiek. Zeker de investerende partijen zijn kwets baar bij achterblijvende omzetten." Dit citaat kan voor 2005 onverkort worden gehandhaafd. Ook in 2005 heeft digitale projectie de gemoederen bezig gehouden, en dat zal de komende jaren zeker zo blijven. Voor zover ik op dit moment kan overzien zijn er twee zekerheden: 1) digitale projectie gaat 35mm vervangen en 2) er zijn nog zoveel vragen, dat over het hoe, wat en wan neer nog weinig te zeggen valt! Ik wens u voor 2006 goed gevulde zalen toe. Ad Weststrate, voorzitter NVB rnatiorr www.ticket-international.com Your professional ticketing concession partner N\£ Nederlandse Vereniging van Bioscoopexploitanten NVB NVF I 19

Jaarverslagen | 2006 | | pagina 22