16 COLLECTIEVE ARBEIDSVOORWAARDEN 'Enkele zaken uit het verleden waren blijven liggen. In het spel van 'geven en nemen' zijn deze in de nieuw geldende cao naar behoren opgelost.' De crisis is tot op heden aan de film- en bio scoopbranche voorbijgegaan, zoals ook wel moge blij ken uit de uitstekende bezoek- en recettecijfers. Echter, een deel van dit succes is ook gewoon verklaarbaar door dat er grote, nieuwe bioscopen zijn gebouwd en deze meer bezoekers kunnen herbergen dan voorheen. Dat wil zeggen: hoge investeringen, die door ondernemende exploitanten zijn ingezet, die ook gewoon terugver diend moeten worden. Ook mede door de ingewikkelde pensioenproblematiek was het voor de cao-periode 2009/2010 niet gemakkelijk om tot een vergelijk te ko men. Dat de partijen uiteindelijk toch een cao hebben kunnen afsluiten is te danken aan een aantal zaken: Ten eerste was bij zowel de werkgeversonderhande- lingsdelegatie als bij de werknemers van FNV KIEM het gevoel aanwezig dat in ieder geval de problematiek met betrekking tot het pensioenfonds opgelost moest wor den. De Nederlandsche Bank eiste een herstelplan en voor dit plan waren eenvoudig gezegd de handtekenin gen van zowel de werkgevers als de werknemers nodig. Al eerder hadden de NVB-leden aangegeven dat even tuele loonmutaties alleen van toepassing zouden moeten zijn op de salarisschalen. Voor medewerkers die buiten deze loonafspraken vallen is het aan de individuele werkgever om daar met deze werknemers een op een afspraken over te maken. Uiteraard is hier zorgvuldig onderzoek aan voorafgegaan waaruit is gebleken dat minstens 80% van het bioscooppersoneel gerekend kan worden tot de groep van 'bioscoopgebonden personeel'. Het overige personeel (denk daarbij aan werknemers die werkzaam zijn op de hoofdkantoren) bekleden veelal functies die ook hogere opleidings- en kwalificatie-eisen stellen. Enkele zaken uit het verleden waren blijven liggen. In het spel van 'geven en nemen' zijn deze in de nieuw geldende cao naar behoren opgelost. De belangrijkste cao-aanpassingen kunnen als volgt worden samengevat: Er is helderheid over het begrip nachttoeslag en de mate waarin die wordt beloond. Er zijn structurele loonsverhogingen voor bioscoop gebonden personeel en er is een eenmalige uitkering in de vorm van een bonus, met uitzondering van personeel dat onder het wettelijk minimumjeugdloon valt (jonge ren tot 23 jaar). Werknemers wordt de mogelijkheid geboden tot het verrekenen van de jaarlijkse contributie van de vakorga nisatie via het brutosalaris. Er is een verhoging van de premiebijdrage voor het pensioen door werkgevers zoals in het onderdeel 'pen sioen' aangegeven en er is geen indexering van de pen sioenen. Er zal worden gewerkt aan een arbocatalogus die geldt voor de gehele branche en aan de opmaak van een an der loon- en functiegebouw. Over deze en andere zaken zullen de cao-partijen in september 2010 informele ge sprekken starten. JAARVERSLAG 2009 NVB/NVF

Jaarverslagen | 2009 | | pagina 15