DIGITALISERING VAN DE NEDERLANDSE CINEMA Publiek dat een projectieruimte bezoekt is over het algemeen zeer verbaasd dat film nog film is: echt filmmateriaal, 35mm breed en kilometers lang. Eindeloze rijen 'foto's' achter elkaar die met een snelheid van 24 beelden per seconde door een projector worden gedraaid en het publiek, gesteund door de luiheid van onze ogen, het idee van bewegend beeld geven. Deze ruim 100 jaar oude techniek zal verdwijnen. Dat ver dwijnen ging tot voor kort langzaam. Al in 1987 werd door Texas Instruments de basis gelegd met de ontwik keling van de DLP-techniek. Echter, pas met de vast stelling van de zogenoemde DCI-specificaties in 2005 werden de normen voor digitale projectie vastgesteld. De NVB heeft in het voorjaar van 2009 de keuze ge maakt mee te willen sturen in deze verandering. Gecon stateerd werd dat de technologische, digitale verande ring niet mag leiden tot het sluiten van veel bioscopen en filmhuizen. Zoals inmiddels ook door de EU is ge constateerd dreigen de kleinere bioscopen en filmhuizen (en vooral diegene die niet of minder Amerikaanse films draaien) namelijk niet mee te kunnen in het door de studio's ontwikkelde vpf-model (virtual print fee). In dit model wordt de transitie naar digitaal gefinancierd door een bijdrage van de studio's voor elke digitale print die in première gaat. Het NVB-initiatief voor een gezamenlijke digitale uit rol is opgepikt door EYE Film Instituut Nederland (in oprichting in 2009, operationeel per 1 januari 2010). Dit sectotinstituut gaf in juni 2009 opdracht tot een analyse van de (inter) nationale ontwikkelingen rondom digitalisering. De conclusie van deze analyse was dat de tijd rijp is om ook in Nederland tot een gecoördineerde aanpak van de digitalisering van de filmsector te komen. Het bespaart tijd en kosten en is noodzakelijk om een divers (cultureel) filmaanbod en een fijnmazig, regio naal, goed gespreid vertoningcircuit te behouden. Beleidsdiscussie tijdens het Nederlands Film Festival Eind september 2009, tijdens de jaarlijkse beleids discussie van het Nedetlands Film Festival (NFF) in Utrecht presenteerde de NVB een voorstel voor de - noodzakelijk en urgente - digitalisering. Tijdens de ochtendsessie met de klankbordgroep, experts uit het buitenland en ambtelijke vertegenwoordiging kreeg dit voorstel unanieme steun. Ook de plenaire sessie leverde een zeer breed draagvlak op. Het vootstel bleek goed aan te sluiten op het project Contenthub, Mediagateway to Europe, dat past binnen de kaders van de economische regeringsagenda Pieken in Delta. Er werd tevens afge sproken samenwerking te zoeken met de Europese In vesteringsbank. Steun van de politiek Daags na de beleidsdiscussie in Utrecht agendeerde de

Jaarverslagen | 2009 | | pagina 23